Mycie okien w ciąży – czy można je bezpiecznie myć?

kobieta w ciazy myje okna

Ciąża to czas, w którym przyszła mama musi szczególnie na siebie uważać. Niestety często wiąże się to w wykluczeniem wielu domowych obowiązków. Niewskazane jest podnoszenie ciężarów, dlatego na większe zakupy lepiej wybierać się z partnerem albo z kimś z rodziny. Zatem co z myciem okien? Czy przyszła mama powinna wykluczyć ten obowiązek na czas ciąży? Jak bezpiecznie myć okna stanie odmiennym?

Czy w ciąży można myć okna?

Ilość obowiązków, jakie ciężarna powinna wykluczyć na najbliższe 9 miesięcy, jest ściśle związana z tym, czy dobrze znosi ciążę. Jeśli przebiega ona prawidłowo, nie ma potrzeby rezygnowania z większości domowych obowiązków. Należy jednak pamiętać, że wraz z postępującą ciążą trzeba wyrzec się czynności wymagających większego wysiłku. O ile ścieranie kurzy, czy zmywanie nie będzie mieć wpływu na prawidłowy przebieg ciąży, tak noszenie zakupów, odkurzanie, czy nawet mycie okien w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Dlatego warto poświęcić sobie więcej czasu i wykorzystać ten okres na odpoczynek od prac domowych. Nic wielkiego się nie stanie, a przecież wiadomo, że zdrowie przyszłej mamy i dziecka są najważniejsze.

mycie okien w ciazy

Trymestr ciąży a mycie okien

Wiele się słyszy o tym, że mycie okien w ciąży jest stanowczo zabronione, ale czy na pewno stanowczo? Dlaczego nie można myć okien w ciąży? A choćby i dlatego, że wiąże się to z kilkoma istotnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest konieczność wejścia na podwyższenie, którym często jest krzesło, stół, a nawet drabina czy parapet. Z uwagi na to, że przyszłe mamy często zmagają się z zawrotami głowy, czynność ta już z tego względu powinna być wyeliminowana. Innym powodem, który wyklucza mycie okien w 3 trymestrze ciąży, jest wdychanie środków chemicznych zawartych w płynach do szyb. O ile więc mycie okien w 1 trymestrze ciąży nie powinno zagrażać zdrowiu dziecka, tak wykonywanie tej czynności pod koniec ciąży może wiązać się w wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami. Wielu lekarzy uważa też, że podnoszenie wysoko rąk w okresie ciąży może powodować odklejenie się łożyska, a podnoszenie rąk jest nieuniknione podczas mycia dużych okien.

Przeczytaj również  Ćwiczenia na piłce w ciąży - dlaczego warto je robić? Zalety i zestaw ćwiczeń

Kiedy w ciąży nie można myć okien?

Od kiedy zaprzestać wykonywania cięższych domowych obowiązków w ciąży? To pytanie zadaje sobie naprawdę wiele przyszłych mam. Niestety nie ma na to ściśle określonej reguły. Wiadomo, że przez cały czas ciąży należy być ostrożnym, żeby nie zaszkodzić dziecku, ale mycie okien w 2 trymestrze ciąży powinno być już zdecydowanie wykluczone przez ciężarną. O ile na początku ciąży raczej nie powinno myć to wpływu na dziecko, tak już od 4 czy 5 miesiąca może wiązać się z konsekwencjami, których na pewno każda przyszła mama chciałaby uniknąć. Mycie okien w ciąży jak wszystko, czego ciężarna nie jest pewna, warto skonsultować z lekarzem ginekologiem i nie należy się tego wstydzić. Każda kobieta inaczej znosi ciążę i może sobie pozwolić na mniejszy lub większy wysiłek, oczywiście zawsze w granicach bezpieczeństwa.

ciezarna kobieta myje okna

Jak ciężarna może bezpiecznie umyć okna?

Każda przyszła mama, która koniecznie chce umyć okna, powinna dostosować to zadanie do swojego stanu. Warto wziąć pod uwagę zamianę chemicznych środków myjących na takie przygotowane w domu, które tak naprawdę w niczym nie odstają tym kupionym w sklepie, a przy okazji można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Może to być na przykład ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1 z dodatkiem soku z cytryny. Zaleca się również założenie rękawiczek i unikanie wchodzenia na podwyższenie. Jeśli jednak mycie okien w ciąży wymaga wejścia na krzesło lub parapet należy bezwzględnie mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i w razie złego samopoczucia zejść i odpocząć. Innym sposobem na bezpieczne mycie okien w czasie ciąży może być pomoc w postaci mopa parowego ze specjalną końcówką do okien. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnego mycia okien, ponieważ używamy tylko wody, która zamienia się w parę, a przyszła mama nie musi niepotrzebnie wdychać detergentów ani ryzykować upadkiem z wysokości. Wszelkie wątpliwości należy jednak konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże, gdyż to on wie najlepiej, co będzie najbezpieczniejsze dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka