Wino w ciąży – czy można bezpiecznie wypić chociaż lampkę?

lampka wina w dloni ciezarnej

Czerwone wino powszechnie uważane jest za najzdrowszy, ze wszystkich dostępnych trunków. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie warto przesadnie rozpływać się nad właściwościami zdrowotnymi wina. Nadal jest to alkohol, który w większych ilościach przyniesie więcej szkody niż pożytku. Czerwone wino pite od czasu do czasu i z umiarem może jednak mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Właściwości tego trunku cenią sobie między innymi zwolennicy diety śródziemnomorskiej, uważanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Czy prozdrowotne właściwości sprawiają jednak, że wino w ciąży staje się dozwolone?

Wino w ciąży – czy można je pić?

Czerwone wino znane jest z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia, a ponadto chronią organizm przed stanami zapalnymi oraz wieloma chorobami. Trunek ten dodatkowo obniża poziom cholesterolu i pozytywnie wpływa na serce i układ naczyniowy. Te wszystkie pozytywne właściwości wina można jednak zauważyć przy umiarkowanym spożyciu. Ilości większe niż lampka, spożywane częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu mogą przyczynić się do różnych schorzeń i zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Czy skoro wino ma tyle właściwości zdrowotnych, to można sobie pozwolić na jego spożycie w stanie odmiennym? Czy kieliszek wina w ciąży naprawdę jest tak szkodliwy?

Wszystkie badania, co do spożycia alkoholu w ciąży pozwalają wysnuć jeden, słuszny wniosek. Picie wina w ciąży jest stanowczo zabronione, bez względu na ilość. Nie wolno sięgać nawet po najsłabsze wino, zawierające małe stężenie alkoholu. Niezależnie od trymestru ciąży wszystkie napoje alkoholowe są całkowicie zabronione, tych restrykcji nie należy w żaden sposób obchodzić. Kobiety, którym zależy na tym, by urodzić zdrowego maluszka, powinny być w stanie powstrzymać się przez 9 miesięcy od kieliszka ulubionego trunku. Jedyne wino w ciąży, po jakie można sięgnąć to takie, które nie zawiera ani grama alkoholu. Aktualnie wybór napojów alkoholowych, które przypominają zwykłe trunki, jest bardzo duży. Do niedawna w sklepach znaleźć można było jedynie piwo 0%, teraz jednak dostępne są również napoje, które smakiem do złudzenia imitują wina, czy nawet whisky. Tym sposobem przyszła mama może zaspokoić apetyt na przykład na grzane wino w ciąży bez ryzykowania zdrowiem maluszka.

Przeczytaj również  Kucanie w ciąży - czy może zagrozić dziecku?

Kiedy kobieta w ciąży spożywa alkohol, to bardzo szybko przenika on przez łożysko do organizmu malucha, gdzie dokonuje olbrzymich szkód. Mimo społecznej świadomości na temat szkodliwości alkoholu w ciąży, na świecie wciąż rodzą się dzieci z zespołem FAS. Zespół ten może pojawić się u malucha nawet w przypadku niewielkich ilości alkoholu spożywanych przez kobietę od czasu do czasu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w czasie ciąży utrzymać całkowitą abstynencję. Wysokie spożycie alkoholu, typowe głównie dla kobiet uzależnionych, które zachodzą w ciążę powoduje częste poronienia, lub narodziny martwego dziecka. Zarówno piwo, jak i wino w ciąży szkodzi, nawet w malutkich ilościach.

lampka czerwonego wina i kobieta w ciazy

Czy nawet lampka wina jest szkodliwa dla ciężarnej?

Kobiety w ciąży bardzo często spotkać się mogą z nachalnym namawianiem na spożycie alkoholu. Bierze się to z kultury picia w naszym kraju oraz wielu innych w Europie i nie tylko. Wiele osób nie wyobraża sobie zabawy w towarzystwie, rozmowy, czy nawet relaksu bez odrobiny alkoholu. Osobom, które mają taką postawę wobec alkoholu, trudno jest zaakceptować, że ktoś odmawia spożycia. Namawianie kobiet ciężarnych do spożywania alkoholu, nawet w niewielkich ilościach powinno być jednak stanowczo potępione. Nawet lampka wina w ciąży niezależnie od trymestru może bardzo zaszkodzić. Na samym początku ciąży istnieje wysokie ryzyko poronienia, a w późniejszych trymestrach alkohol może spowodować nieodwracalne wady rozwojowe płodu. Nie warto ryzykować zdrowiem swojego dziecka dla chwili przyjemności nad kieliszkiem ulubionego trunku. W ciąży zalecana jest wyłącznie całkowita abstynencja od początku, aż do porodu. Kobiety, które decydują się na karmienie naturalne abstynencję najlepiej przeciągnąć do momentu odstawienia dziecka od piersi.

Nieświadoma lampka wina w pierwszych tygodniach ciąży – czy może zaszkodzić?

Mimo bardzo wielu dostępnych środków antykoncepcyjnych wciąż zdarzają się nieplanowane ciąże. Kobieta, która nie wie o tym, że doszło do zapłodnienia, prowadzi tryb życia, do jakiego jest przyzwyczajona. Zmiany w ciele wywołane ciążą nie pojawiają się od razu, więc zauważenie stanu odmiennego może chwilę potrwać. Czasami kobieta nie orientuje się, że jest w ciąży przez cały pierwszy trymestr. W tym czasie może palić papierosy, czy spożywać alkohol, bez świadomości tego, że może zaszkodzić maluszkowi. Pocieszający jest w tym fakt, że na tym etapie ciąży płód rozwija się tak szybko, że uszkodzone komórki błyskawicznie zostają zastąpione nowymi. Dzięki temu nieświadomie wypity alkohol nie powinien wywołać jeszcze szkód, które później będą widoczne u narodzonego już dziecka. Podczas pierwszych tygodni ciąży bardzo często dochodzi jednak do samoistnych poronień, często biorą się one z nieświadomym piciem alkoholu, czy paleniem papierosów.

Przeczytaj również  Arbuz w ciąży - czy można go jeść? Arbuzy a ciąża

kobieta z ciazy z lampka wina czyta ksiazke

Lampka wina w ciąży wypita nieświadomie nie powinna spowodować szkód u malucha. Oczywiście o tym, że spożywało się alkohol, należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, by mógł on monitorować, czy płód rozwija się prawidłowo. Nie warto się jednak stresować na wyrost, gdyż nadmierny stres równie źle wpływa na ciążę. Oczywiście spożywanie alkoholu w stanie odmiennym nadal nie jest w żaden sposób usprawiedliwione ani normalizowane. W momencie, kiedy kobieta zobaczy na teście ciążowym 2 kreski, powinna natychmiast odstawić wszelkie używki.

Czerwone a białe wino w ciąży – czy któreś jest mniej szkodliwe?

Nie tylko czerwone wino ma właściwości zdrowotne. Według wielu badań umiarkowane i sporadyczne spożywanie białego wina również może pozytywnie wpłynąć na organizm. Swoje właściwości białe wino zawdzięcza przeciwutleniaczom oraz innym substancjom korzystnym dla zdrowia. Poprawa odporności, lepsza wydolność płuc, mniejsze ryzyko chorób serca to tylko kilka powodów, dla których warto od czasu do czasu skusić się na kieliszek białego wina. Czy przyszłe mamy również mogą skorzystać z jego dobroczynnych właściwości?

Zarówno czerwone wino w ciąży, jak i wino białe są całkowicie zabronione. Ryzyko związane z piciem alkoholu zdecydowanie przewyższa niewielkie korzyści. Substancje zawarte w białym lub czerwonym winie znajdują się także w żywności. Wystarczy odpowiednia dieta, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystko, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Na czas ciąży należy bezwzględnie zrezygnować z wszelkich rodzajów wina. Alkohol w każdej postaci jest wykluczony w stanie odmiennym.

kobieta-w-ciazy-z-winem

Pamiętaj! Nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić!

Z racji tego, że nie ma badań, które mogłyby wskazać bezpieczną dawkę alkoholu dla płodu, to lekarze zalecają całkowitą abstynencję podczas ciąży. Nie ma usprawiedliwienia nawet dla jednej lampki białego lub czerwonego wina. Specjaliści są zdania, że w stanie odmiennym unikać należy nawet deserów i słodyczy zawierających alkohol. Zagrożenie mogą stanowić również sosy, do których dodawane jest wino, gdyż alkohol nie odparowuje w całości, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Wino w czasie ciąży może nieść ze sobą szereg niebezpieczeństw, począwszy od niskiej masy urodzeniowej malucha, po wady serca, czy inny zaburzenia rozwojowe, które utrudnią dziecku normalne życie.

Przeczytaj również  Orzechy w ciąży - czy można je jeść? Laskowe, ziemne, włoskie i inne

Istnieje wiele alternatyw dla alkoholu w trakcie ciąży. Herbata z dodatkiem imbiru lub goździków również wspaniale rozgrzeje, a przy tym przyniesie o wiele więcej korzyści zdrowotnych niż wino. Do herbaty można dodać też pigwę, sok z czarnego bzu, czy konfiturę różaną. Jeśli chodzi o zimne napoje, to sięgać można po domowej roboty lemoniady lub pokusić się o robienie bezalkoholowych drinków. Virgin Mojito smakuje równie dobrze, jak klasyczna wersja. Przyszłym mamom życie ułatwia też bezalkoholowe wina i piwa.