Wiele kobiet w ciąży uskarża się na zaburzenia snu. Nadmierna senność, czy wręcz przeciwnie problemy z zasypianiem lub przedwczesne przebudzanie to jednak nie wszystko. Równie często spotykane są zaburzenia takie, jak paraliż senny czy nocne koszmary. Skąd u ciężarnych biorą się problemy ze snem i czy da się im jakoś zaradzić? Koszmary w ciąży nie są dziwnym zjawiskiem, co warto o nich wiedzieć?
Sny w ciąży – dlaczego jest ich więcej i są bardziej intensywne?
Jakościowy sen jest bardzo ważny dla zdrowia całego organizmu. Nocny odpoczynek sprawia, że mózg się regeneruje, a całe ciało ładuje się porcją energii do mierzenia się z wyzwaniami dnia kolejnego. O odpowiednią ilość snu powinny dbać szczególnie kobiety ciężarne, które muszą uważać na swoje zdrowie. Niestety wiele przyszłych mam uskarża się na dziwne sny w ciąży lub wręcz koszmary, które powodują wybudzanie się w środku nocy, co nie pozwala konkretnie wypocząć. Skąd biorą się ciążowe zaburzenia snu i czy to normalne, że w stanie odmiennym pojawiają się koszmary lub intensywne, a czasami bardzo dziwne sny?
Tak jak niemal wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie ciężarnej, tak i pojawienie się dziwnych lub niepokojących snów wywołane jest przez szalejące hormony. Chcąc wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, warto najpierw zastanowić się, w jakiej fazie snu pojawiają się senne marzenia. Sen podzielić można na 2 fazy NREM, oraz REM. Fazy te różnią się między sobą stopniem aktywności mózgu. Od tego, w jakiej fazie snu aktualnie się znajdujemy, zależy też nasze samopoczucie po pobudce. Nagłe wyrwanie ze snu w fazie snu głębokiego nie będzie dobrze odebrane przez organizm, który może reagować sennością przez cały dzień, bólami głowy, czy problemami z koncentracją. Wiele osób odnosi złudne wrażenie, że marzenia sny towarzyszą im od samego momentu zaśnięcia aż do przebudzenia, jednak udowodniono, że tak nie jest!
W ciągu całej nocy fazy snu się ze sobą przeplatają. Faza REM jest tą krótszą, która trwa zazwyczaj około 15 minut. To w niej właśnie pojawiają się sny. Właśnie z tego powodu sny w czasie ciąży są dłuższe, dużo intensywniejsze, bywają dziwne lub nawet koszmarne. Burza hormonów sprawia, że faza REM ulega znacznemu wydłużeniu, a głównym sprawcą jest progesteron. O ile intensywne, długie i dziwne sny są u ciężarnej całkowicie normalne, o tyle koszmary mogą budzić niepokój. Ponadto złe sny w ciąży są też przyczyną niepotrzebnego stresu, którego ciężarna powinna unikać. Czy trymestr ciąży może mieć jakiś wpływ na zaburzenia snu?
Sny a trymestry ciąży – czym mogą się różnić?
Każdy trymestr ciąży wygląda inaczej, niemal wszystkie jednak są związane z pewnymi dolegliwościami. Na samym początku stanu odmiennego kobieta może odczuwać silne znużenie i senność. Lekarze zalecają wówczas, by jak najbardziej o siebie dbać i dawać organizmowi dokładnie to, co jest mu potrzebne. Potrzeba wcześniejszego kładzenia się spać połączona z burzą hormonów i fazą REM wydłużoną przez działanie progesteronu sprawiają, że dziwne sny w ciąży stają się coraz częstsze.
W drugim trymestrze ciąży nadal utrzymywać się może wzmożona senność, więc dziwne lub głupie sny w ciąży będą się pojawiać. Na tym etapie zazwyczaj ciąża zaczyna być już widoczna, a co za tym idzie, w ciele kobiety zachodzą coraz większe zmiany. Powiększająca się macica zaczyna naciskać na pęcherz, więc sen może być często przerywany w nocy, przez potrzebę oddania moczu. Niestety częste wstawanie powoduje, że nocny odpoczynek nie jest tak jakościowy, jak powinien być. W przypadku, gdy przez częste wstawanie w nocy do toalety niedosypiamy, należy jeszcze bardziej zacząć dbać o swój organizm. Przede wszystkim warto ograniczyć spożywanie płynów na około godzinę lub dwie godziny przed snem, gdyż zmniejszy to prawdopodobieństwo wielokrotnych pobudek. Jeśli mamy taką możliwość, warto sobie też pozwolić na drzemki w ciągu dnia, by nadrobić nocne przerwy w śnie.
W trzecim trymestrze nadal potrzebujemy dużo snu, a w organizmie szaleją hormony. Na tym etapie ciąży często pojawiają się kłopoty z przybraniem odpowiedniej pozycji do snu. W momencie, kiedy brzuch jest już spory, mamy możliwość spać wyłącznie na jednym lub drugim boku, pozycję na wznak zdecydowanie odradzają specjaliści. Ograniczone możliwości, co do wyboru pozycji, nocne wstawanie do toalety z powodu uciskającej pęcherz macicy plus złe sny w ciąży sprawiają, że przyszłej mamie ciężko jest wypocząć. Tymczasem to właśnie w ostatnim trymestrze warto wyspać się na zapas, by przygotować się do opieki nad noworodkiem, budzącym się w nocy na karmienie. Wiele kobiet jednak w trzecim trymestrze zaczyna uskarżać się na coraz częstsze koszmary w ciąży. Czym są one spowodowane?
Straszne sny w ciąży, które pojawiają się pod sam jej koniec, mogą być związane z obawą przed porodem, bólem, czy komplikacjami, które mogłyby zagrozić życiu mamy i dziecka. Jak się przed tym bronić? Przede wszystkim należy zmienić swoje podejście do porodu. Wiadomo, że jest on trudnym przeżyciem, ale też całkowicie naturalnym, towarzyszy ludzkości od wieków. Odpowiednie przygotowanie do porodu sprawi, że łatwiej będzie przez niego przejść, wiedząc, co dzieje się w danym momencie i czego się spodziewać. Dużą pomocą będzie też świadomy oddech, zajęcia w szkole rodzenia oraz ruch podczas ciąży. Odwagi ciężarnej powinni dodawać również bliscy. Kobiety z otoczenia, mające już za sobą trudy porodu służyć mogą dobrą radą i wskazówkami, zachowując dla siebie straszne opowieści z porodówki. Ciężarna obawiać się może też o zdrowie maluszka, co również powoduje często koszmarne sny w ciąży.
Straszne sny w ciąży często związane są też ze zmieniającym się ciałem. Kobiety obawiają się utraty atrakcyjności w oczach partnera lub tego, że po porodzie nie uda im się zrzucić zbędnych kilogramów.
Ciągłe koszmary w ciąży – jak przestać mieć straszne sny?
Straszne sny w ciąży powodują spory dyskomfort, często też sprawiają, że przyszła mama się nie wysypia, lub jeszcze częściej przebudza się w nocy, co nie sprzyja regeneracji organizmu. Co można z tym zrobić? Czy istnieje jakiś sposób na pozbycie się koszmarów? Przede wszystkim warto uważnie przyjrzeć się swoim snom, gdyż bardzo wiele mówią one o podświadomych lękach. Dobrze też na spokojnie zastanowić się, czego obawiamy się na co dzień. Czy jest to paniczny strach przed porodem, komplikacjami lub bólem? Czy jest to strach przed tym, że w trakcie porodu coś stanie się maleństwu lub też, urodzi się ono chore. Skonfrontowanie się ze swoimi lękami i przekonanie się, że nie są one niczym uzasadnione, powinno być bardzo pomocne, przy pozbywaniu się koszmarów sennych. Jeśli kobieta obawia się utraty atrakcyjności w oczach partnera w związku ze zmieniającym się ciałem, wystarczy szczera rozmowa, by zmniejszyć lęk.
Koszmary w ciąży mogą pogłębiać się pod wpływem pewnych sytuacji. Rozmowa z przyjaciółkami, czy kobietami z rodziny, które opisują poród, jako traumatyczne doświadczenie spowoduje jeszcze większy strach. Ciężarna, której często zdarza się śnić koszmary, powinna unikać stresu. W momencie, gdy złe sny pojawiają się coraz częściej, warto zrezygnować też z czytania lub oglądania horrorów, a już na pewno nie należy tego robić tuż przed udaniem się do łóżka. Przed udaniem się na nocny spoczynek warto się maksymalnie wyciszyć i ograniczyć dostęp niebieskiego światła, które zaburza produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za jakościowy sen. Około dwóch godzin przed snem warto wypić szklankę melisy lub ciepłego mleka. Relaksująca również powinna zadziałać wyciszająco. W ciągu dnia można udać się na spacer, bliskość natury i ruch na świeżym powietrzu sprawiają, że sen staje się spokojniejszy i bardziej jakościowy.
Dziwne sny w ciąży to nic niezwykłego – nie ma powodu do obaw!
Koszmary lub dziwne sny w trakcie ciąży z pewnością nie są przyjemne, jednak warto wiedzieć, że doświadcza ich naprawdę wiele kobiet. Nie należy się niepokoić nawracającymi koszmarami, jednak można z nimi powalczyć, by przywrócić sobie komfortowy sen.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!