Jak szczoteczki elektryczne mogą pomóc w problemach z dziąsłami i wrażliwymi zębami?

szczoteczka

Szczoteczki elektryczne to urządzenia z wbudowanym silniczkiem elektrycznym, które mogą różnić się między sobą sposobem działania oraz prędkością oferowanej pracy. Dowiedz się więcej o rodzajach szczoteczek elektrycznych, a także o tym, w jaki sposób szczoteczki elektryczne mogą pomóc w problemach z dziąsłami i wrażliwymi zębami.

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się najczęściej na wykonywaniu określonych ruchów (np. wibracyjnych i oscylacyjnych), które wytwarzane są poprzez ładunek elektryczny. Niektóre modele działają także na zasadzie ładowania indukcyjnego, a jeszcze inne dzięki bateriom jednorazowym. Szczoteczki elektryczne wyposażone są zazwyczaj w kilka programów pracy oraz funkcje, które wpływają na komfort użytkowania, m.in. czasomierze, czujniki kontroli nacisku i zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Do każdej szczoteczki elektrycznej można dobrać końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, np. do wybielania, a także do codziennego lub delikatnego czyszczenia.

Pod pojęciem szczoteczki elektrycznej kryje się kilka typów szczoteczek z wbudowanym silniczkiem elektrycznym. Możemy wymienić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:

 • szczoteczka rotacyjno-oscylacyjna – posiada okrągłą główkę czyszczącą
  i wytwarza ruchy rotacyjno-oscylacyjne, czyli obraca się raz w lewo, raz w prawo (od 7 000 do 8 800 ruchów na minutę)
 • szczoteczka rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjna – urządzenie z okrągłą główką, wytwarzające od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę (dociska włosie szczoteczki do zębów)
 • szczoteczka soniczna – wyposażona w podłużną główkę czyszczącą oraz technologię fal dźwiękowych, która sprawia, że podczas jej pracy cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej (do 96 000 ruchów na minutę pracy)
 • szczoteczka ultradźwiękowa – generuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz i zapewnia prędkość pracy na poziomie nawet 96 000 000 ruchów na minutę, co oznacza, że pracuje nawet 1000 razy szybciej niż szczoteczka soniczna!
 • szczoteczka magnetyczna – jej funkcjonowanie opiera się o ruchy oscylacyjno-rotacyjne i liniowy napęd magnetyczny, który połączony jest bezpośrednio z okrągłą główką czyszczącą, dzięki czemu energia urządzenia przenoszona jest od razu na zakończenia włókien.
Przeczytaj również  Asparagin w ciąży - czy można go brać? Dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Tryby pracy w szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczki elektryczne zazwyczaj wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, w tym również tryby stworzone do czyszczenia zębów wrażliwych czy pielęgnacji języka. Wybór właściwego urządzenia może być niełatwy, dlatego warto sprawdzić zestawienie najciekawszych modeli: elektryczna szczoteczka do zębów ranking. Najczęściej pojawiające się tryby w szczoteczkach elektrycznych to:

 • codzienny – do usuwania codziennie gromadzących się nieczystości w jamie ustnej, główka szczoteczki porusza się w nim ze standardową prędkością;
 • wybielający – do wybielania zębów, główka szczoteczki porusza się
  w nim z najwyższą prędkością;
 • delikatny – dla osób o wrażliwym uzębieniu, główka szczoteczki porusza się w nim
  z mniejszą prędkością
 • do masażu dziąseł – do usuwania bakterii oraz wzmocnienia dziąseł, główka szczoteczki porusza się w nim ze standardową lub nieco mniejszą prędkością.

Końcówki wymienne w szczoteczkach elektrycznych

Końcówki wymienne to bardzo ważne elementy szczoteczek elektrycznych. Umieszczane są na rękojeści urządzenia, a na ich końcu znajdują się główki czyszczące z włóknami. Końcówki możemy znaleźć w zestawach ze szczoteczkami elektrycznymi. Oto najczęściej występujące końcówki do szczoteczek elektrycznych:

 • końcówka standardowa – posiada średnio twarde włókna, służy do codziennej pielęgnacji zębów
 • końcówka wybielająca – wyróżnia się twardym włosiem, przeznaczona jest do usuwania plam i przebarwień na zębach
 • końcówka delikatna – wyposażona w miękkie włókna, świetnie sprawdzi się u osób cierpiących na nadwrażliwość zębów lub dziąseł
 • końcówka ortodontyczna – charakteryzuje się długimi włóknami, które pozwalają na oczyszczanie elementów aparatu ortodontycznego.

Szczoteczki elektryczne a problemy z dziąsłami i wrażliwymi zębami

Jeśli dotyczą Cię problemy z dziąsłami i wrażliwymi zębami, sięgnij po szczoteczkę elektryczną z miękkim włosiem lub delikatniejszą główką, aby uniknąć uczucia dyskomfortu podczas szczotkowania zębów. Stosuj również tryby pracy dedykowane osobom
z nadwrażliwościami, w których prędkość pracy jest nieco mniejsza. Największy wybór szczoteczek dla osób, które skarżą się na problemy z dziąsłami i wrażliwymi zębami, oferują najczęściej producenci szczoteczek sonicznych.

Przeczytaj również  Kiedy odstawić Duphaston w ciąży?

Wpis gościnny.