Kiwi a karmienie piersią – czy można je bezpiecznie zjeść?

kobieta z kiwi

Kiwi to smaczny i wypełniony witaminami owoc. Włączenie go do codziennej diety z pewnością okaże się korzystne dla naszego organizmu. Wśród kobiet karmiących piersią spotkać się można jednak z unikaniem owoców egzotycznych. Opory przed sięgnięciem po pomarańczę, mango, czy kiwi biorą się z obaw przed wystąpieniem reakcji alergicznych u malucha. Czy rzeczywiście kiwi a karmienie piersią to zły pomysł? Warto sięgać po ten owoc podczas laktacji, czy też odpuścić ze względu na bezpieczeństwo dziecka?

Kiwi i jego zdrowotne właściwości

Kiwi jest prawdziwą bombą witaminową. Regularnie spożywając ten owoc, pomagamy organizmowi zaspokoić zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Pozbycie się niedoborów witamin i minerałów jest bardzo ważne dla zdrowia, właśnie dlatego warto sięgać po kiwi kiedy tylko mamy ochotę. Co dokładnie znajduje się w tym owocu i jaki wpływ ma kiwi na organizm?

Owoce kiwi zawierają spore ilości witaminy C, dzięki czemu dbają o odporność organizmu. Kiwi pomaga w redukcji wagi oraz utrzymaniu szczupłej sylwetki dzięki dużej zawartości błonnika. Częste jadanie owoców może przyśpieszyć metabolizm i usprawnić procesy trawienne. Miąższ owocu dostarcza także witaminy E będącej silnym przeciwutleniaczem. Z tego powodu kiwi może spowalniać procesy starzenia oraz ochronić przed niektórymi chorobami. Wprowadzenie do swojego menu tego owocu może też znacznie zmniejszać ryzyko pojawienia się problemów z sercem i układem krążenia, dzięki wysokiej zawartości potasu. Kiwi dostarcza organizmowi także sodu oraz białka.

Owoce kiwi pomagają też zadbać o wzrok, ponieważ zawierają luteinę. Ta witamina zapobiega zwyrodnieniu tkanki żółtej. Luteina jest bardzo ważna dla zdrowych oczu, pochłania nadmiar światła, tym samym zapobiegając uszkodzeniu siatkówki oka. Dodatkowo w miąższu kiwi znajduje się miedź, która również ma duże znaczenie jeśli chodzi o zdrowy wzrok, ponieważ wspiera układ nerwowy.

Przeczytaj również  Rumianek a karmienie piersią - czy można go pić w trakcie laktacji?

kobieta karmiaca piersia w domu

Kiwi ma wpływ na cały organizm, owoc nie tylko poprawia zdrowie, ale też urodę. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C spowalnia procesy starzenia się skóry i poprawia jej wygląd. Owoc może realnie wpłynąć na stan cery trądzikowej, ponieważ przeciwzapalne działanie witaminy C zmniejsza ilość wyprysków.

Dietetycy zachęcają do sięgania po kiwi również kobiety ciężarne. Owoc ten jest bogatym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny do właściwego rozwoju płodu. Jedno kiwi jest w stanie dostarczyć ponad 4% dziennego zapotrzebowania kwasu foliowego. Podczas ciąży owoc ten jest więc wskazany do spożycia. Czy kiwi a karmienie piersią również jest bezpieczne?

Czy kobieta karmiąca może jeść kiwi?

Obawa przed sięganiem po owoce cytrusowe podczas karmienia piersią jest nieuzasadniona. Oczywiście mogą wywołać one alergię. Samo kiwi często jest przyczyną reakcji uczuleniowych. Nie warto jednak rezygnować z niego profilaktycznie, nie wiedząc, czy dziecko naprawdę jest na nie uczulone. Jeśli u malucha nie występują żadne dolegliwości pokarmowe, a na ciele nie pojawiają się zmiany mogące świadczyć o uczuleniu, to jak najbardziej warto sięgać po kiwi. Owoc nie wpływa negatywnie na jakość pokarmu, ani nie zmienia jego smaku. Wręcz przeciwnie, dobrze odżywiony organizm kobiety nie ma problemów z wytwarzaniem wartościowego pokarmu.

Wpływ kiwi na zdrowie karmiącej piersią mamy

Kiwi jest bardzo odżywczym owocem, który wzmacnia organizm kobiety podczas laktacji. Okres karmienia piersią wymaga jeszcze większego dbania o zdrowie, a owoce takie jak kiwi pomagają zachować dobrą formę i obronić się przed chorobami.

ruda kobieta z kiwi

Czy warto jeść kiwi w trakcie karmienia piersią?

Spożywanie kiwi podczas karmienia piersią z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz przyniesie same korzyści. Owoc pomaga zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wiele składników odżywczych. Kiwi nie zaburza laktacji, może za to bardzo pozytywnie wpływać na jakość pokarmu. Zdrowa dieta oparta na warzywach i owocach wzmocni ciało i pozwoli kobiecie szybciej wrócić do formy sprzed ciąży.