Pizza a karmienie piersią – czy można ją bezpiecznie jeść?

kobieta je pizze w restauracji

Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Puszysty drożdżowy placek, aromatyczny sos pomidorowy oraz dodatki tworzą idealną kompozycję smaków, która przypadnie do gustu niemal każdemu. Niestety na walorach smakowych kończą się zalety pizzy. Potrawa ta jest zaliczana do fast foodów, które nie wpływają korzystnie na zdrowie. Mamy karmiące muszą przywiązywać dużą uwagę do spożywanych dań, by ich pokarm był dla dziecka jak najlepszy, pizza karmienie piersią budzi wiele obaw, jednak czy podczas laktacji trzeba z niej rezygnować?

Czy można jeść pizzę karmiąc piersią?

Podczas karmienia należy uważać na to, co jemy niemal tak samo, jak podczas ciąży. Spożywane pokarmy mają wpływ na ilość oraz jakość pokarmu. Niektóre substancje z żywności mogą też uczulać dziecko oraz powodować problemy z brzuszkiem. Dietetycy nakazują uważać między innymi na fast foody. Żywność tego typu ma niewiele wartości odżywczych, jest za to źródłem pustych kalorii, niezdrowych tłuszczów oraz sztucznych polepszaczy smaku. Fast foody zawierają też bardzo duże ilości soli, której nadmiar w diecie jest bardzo szkodliwy dla organizmu.

Oryginalna, włoska pizza różni się jednak od ociekających tłuszczem burgerów i kebabów. Dobrze wykonane ciasto i odpowiednie dodatki z przewagą świeżych warzyw nie powinny zaszkodzić karmiącej mamie, ani maluszkowi. Dużo jednak zależy od jakości sosu oraz składników ułożonych na placku. Najlepiej, by kobiety podczas laktacji sięgały po pizzę ze sprawdzonej restauracji lub przygotowywały ją samodzielnie. Domowa pizza podczas karmienia piersią to dużo lepszy wybór od gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach. Podczas laktacji nie musimy rezygnować z pizzy, jednak warto zachować umiar i rozsądek w jej spożywaniu. Ważna jest też jakość potrawy.

Przeczytaj również  Cytrusy a karmienie piersią - czy można je zjeść?

kobieta karmi piersia siedzac na lozku

Bezpieczne rodzaje pizzy dla kobiet karmiących – jakie są?

Pizza a karmienie piersią nie musi budzić obaw. Smakowity placek z dodatkami nie jest zakazany dla karmiących. Kobiety podczas laktacji powinny jednak uważać na gotową, mrożoną pizzę, jaką znaleźć można w niemal każdym większym sklepie. Tego typu produkty są zazwyczaj niskiej jakości, a ich spożycie nie przynosi organizmowi niemal żadnych korzyści zdrowotnych. Najlepsza pizza podczas karmienia piersią to taka, na której znajdują się wartościowe dodatki, mięso ze sprawdzonego źródła i jakościowe sery. Bardzo istotne są również warzywa, one dodają pizzy nie tylko walorów smakowych, ale też sprawiają, że staje się ona odżywczym posiłkiem, co jest istotne podczas karmienia. W restauracjach warto sięgać szczególnie po pizzę, która jest posypana świeżymi warzywami takimi, jak rukola, czy szpinak.

Pizza podczas karmienia piersią nie powinna zawierać także dodatków, mogących wywołać uczulenie u karmiącej lub u maluszka. Uważać należy też na składniki, które źle wpływają na smak mleka, ponieważ dziecko może wówczas zniechęcić się do jedzenia.

kobieta je pizze i pije sok pomaranczowy

Wartości odżywcze pizzy – czy są odpowiednie do karmiących matek?

Pizza w czasie karmienia piersią może stanowić pełnowartościowy posiłek. Wystarczy sięgać po odpowiednie rodzaje. Najlepiej wybierać pizzę na cienkim cieście z mnóstwem warzyw. Potrawa dostarczy wówczas nie tylko energii, ale też wielu witamin i minerałów, które pomogą w zachowaniu zdrowia i dobrej formy oraz w dostarczeniu maluszkowi dobrej jakości pokarmu. Najwięcej właściwości odżywczych będzie miała pizza przyrządzona samodzielnie, można do niej wykorzystać ulubione dodatki lub wypróbować alternatywne, zdrowsze sposoby na przyrządzenie ciasta.

Domowa pizza a karmienie piersią to bardzo wiele możliwości. Potrawę można przyrządzić w zdrowy sposób, na warzywnym spodzie. Popularne są między innymi przepisy na pizzę na spodzie z kalafiora lub cukinii. Przyrządzona w ten sposób pizza będzie zawierać mnóstwo witamin i minerałów, które pozytywnie wpłyną na laktację oraz sprawią, że jakość pokarmu wzrośnie. Mamy karmiące powinny jednak unikać pizzy z mrożonki, ponieważ tego typu potrawa może zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.