Tatar a karmienie piersią – czy karmiąca może jeść surowe mięso?

tatar wolowy surowe mieso

Popularny tatar podawany jest zazwyczaj w formie przystawki przed głównym posiłkiem. Niestety nie każdy może delektować się tą potrawą. Tatar składa się z surowego mięsa, więc zrezygnować z niego muszą kobiety w ciąży. Zazwyczaj tatar serwowany jest w towarzystwie sparzonego żółtka, co również eliminuje go z menu kobiet ciężarnych. Co z mamami karmiącymi, czy ich również dotyczą restrykcje żywieniowe związane z surowym mięsem oraz żółtkiem?

Czy karmiąca kobieta może jeść surowe mięso?

Surowe mięso a karmienie piersią budzi wiele wątpliwości. Mama karmiąca może nieświadomie zaszkodzić dziecku, sięgając po produkty, które są zakazane podczas laktacji. Przenikające do pokarmu substancje z żywności mogą wywołać u malucha kolki lub inne problemy z brzuszkiem. Obawy co do tatara przy karmieniu piersią biorą się z ogólnych zagrożeń związanych z jedzeniem surowego mięsa. Potrawy, takie jak tatar lub sushi mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego często bytują groźne bakterie, prowadzące do chorób, takich jak toksoplazmoza. Czy w związku z tym karmiąca mama powinna całkowicie zrezygnować z surowego mięsa na czas laktacji?

Surowe mięso mimo wszystkich zagrożeń związanych z jego spożywaniem nie jest zakazane podczas karmienia. Zatrucie pokarmowe zagraża jedynie karmiącej mamie. Toksoplazmoza również nie powinna zostać przeniesiona poprzez pokarm.

kobieta karmi piersia siedzac na lozku

Tatar a karmienie piersią – czy można go bezpiecznie jeść?

Tatar to nie tylko surowe mięso, ale też dodatki, które mają podkreślić smak. Przystawka jest serwowana zazwyczaj w towarzystwie sparzonego żółtka, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla karmiącej mamy. Jajko, które nie zostało poddane dłuższej obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, może być siedliskiem bakterii wywołujących salmonellę. Oprócz żółtka na talerzu z tatarem często pojawiają się kiszone ogórki oraz surowa cebula. Oba dodatki są bezpieczne podczas karmienia, jednak duże ilości surowej cebuli mogą wpłynąć negatywnie na smak pokarmu.

Przeczytaj również  Niezbędnik każdej mamy - koszula nocna do karmienia

Tatar a karmienie piersią to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Niektórzy są zdania, że karmiące mamy powinny unikać surowych produktów pochodzenia zwierzęcego, by nie zaszkodzić dziecku. Zakazy związane z surowym mięsem lub rybami dotyczą jednak kobiet ciężarnych. To podczas ciąży zatrucie pokarmowe i choroby wywoływane przez bakterie i pasożyty bytujące na surowym mięsie są niebezpieczne dla dziecka. W przypadku ciężarnej zatrucie pokarmowe może też doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Sięganie po tatar podczas karmienia nie jest zakazane. Mamy karmiące, nie muszą rezygnować z tej przystawki ze względu na bezpieczeństwo dziecka, ponieważ tatar mu w żaden sposób nie zaszkodzi.

Sięgając po tatar w czasie laktacji, kobieta powinna mieć jednak na uwadze własne bezpieczeństwo. Osłabienie i złe samopoczucie wywołane zatruciem mogą utrudniać karmienie i opiekę nad maluszkiem. Decydując się na jedzenie tatara należy zawsze upewnić się, czy mięso pochodzi ze sprawdzonego źródła oraz, czy zostało przygotowane we właściwy sposób.

Sam tatar, jeśli jest wykonany z dobrej jakości mięsa, jest odżywczym i wartościowym posiłkiem. Tatar wołowy dostarcza organizmowi białka oraz żelaza. Surowa wołowina jest również źródłem witaminy B oraz kwasu linolowego. Potrawa zapewnia też długotrwałą sytość i dodaje energii. Tatar nie musi być jednak wykonany z surowego mięsa. Istnieją o wiele bezpieczniejsze i równie smaczne alternatywy dla tej popularnej przystawki.

tatar wolowy z ogorkiem

Bezpieczne alternatywy tatara dla karmiącej kobiety

Przystawkę imitującą tatara można stworzyć między innymi z filetów śledziowych. Kolejną opcją jest łosoś lub tuńczyk. Tatar z ryb wędzonych jest całkowicie bezpieczny, o ile są to filety wędzone na gorąco. Obróbka w wysokiej temperaturze niszczy bakterie, które mogłyby wywołać zatrucia oraz choroby. Tego typu alternatywy dla tatara mogą być spożywane nie tylko przez mamy karmiące, ale też kobiety w ciąży.