Krzesełko do karmienia – od kiedy dziecko może w nim siedzieć?

dziecko na krzeselku do karmienia

Ważnym momentem dla każdego rodzica oraz niemowlaka jest moment rozszerzania diety. Pierwsze próby karmienia dziecka stałym pokarmem zazwyczaj służą oswajaniu go z konsystencją i teksturą posiłków oraz nowymi smakami. Podczas jedzenia stałych posiłków maluch powinien siedzieć wygodnie, w odpowiedniej pozycji. Niezbędne staje się w takim razie krzesełko do karmienia. Jak wiadomo przedwczesne sadzenie dziecka w krzesełku, może zaszkodzić jego postawie. Kiedy więc jest odpowiedni moment na krzesełko do karmienia i kiedy warto je zakupić?

Kiedy kupić krzesełko do karmienia dla dziecka?

Krzesełko jest ważnym elementem wyprawki dla dziecka. Z racji tego, że krzesełko potrzebne jest dopiero w momencie rozszerzania diety, rodzice zazwyczaj zwlekają z jego kupnem. Nie ma idealnego momentu na zakup krzesełka, tak naprawdę to indywidualna sprawa rodziców, kiedy zdecydują się je nabyć. Osoby doświadczone radzą jednak, by nie odkładać tej decyzji na ostatnią chwilę. Kiedy nadejdzie moment rozszerzania diety dziecka, potrzebne będzie wygodne i odpowiednio dostosowane dla malucha miejsce do jedzenia. Karmienie w nieodpowiedniej pozycji stwarza ryzyko zadławienia.

Krzesełko do karmienia warto kupić już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka. Rodzice zazwyczaj mają wtedy dużo czasu na przemyślenia, poczytanie opinii i porównanie ofert. Decyzja o wyborze krzesełka nie powinna być dokonywana w pośpiechu. Nieprzemyślany zakup może okazać się kiepskiej jakości i szybko się popsuć. Dodatkowo przy krzesełku do karmienia warto bacznie przyjrzeć się, czy ma ono odpowiednie zabezpieczenia, kilkumiesięczny maluch potrafi być ruchliwy, dlatego zapięcie  w krzesełku jest bardzo ważne.

Przeczytaj również  Mięta a karmienie piersią - czy można ją bezpiecznie pić?

Zakup krzesełka przed narodzinami malucha pozwoli na spokojnie przeanalizować oferty poszczególnych sklepów i wybrać najkorzystniejszą. Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, może zwyczajnie zabraknąć czasu na przemyślany zakup. Na jakim etapie rozwoju maluch powinien zacząć korzystać z krzesełka?

dziecko karmione na krzeselku

Od kiedy dziecko może siedzieć w krzesełku do karmienia?

U dziecka w wieku niemowlęcym bardzo łatwo o wady postawy. Właśnie dlatego należy uważać i nie sadzać ani nie układać malucha w pozycjach, które nie są zgodne z jego naturalną postawą podyktowaną przez fizjologię. Wiele osób jest zdania, że z krzesełka do karmienia należy zacząć korzystać w momencie rozszerzania diety malucha, jednak nie jest to do końca prawda. Kiedy więc jest odpowiedni czas na krzesełko?

Zdania wśród fizjoterapeutów są podzielone. Niektórzy specjaliści uważają, że dziecko może siedzieć w krzesełku dopiero po 6 miesiącu życia. Inni z kolei sądzą, że najlepszy moment to ten, kiedy maluch już samodzielnie siedzi. Z racji tego, że dzieci się różnie rozwijają, to samodzielny siad może nastąpić wcześniej lub później niż 6 miesiąc życia. Na pewno nie należy sadzać malucha w krzesełku na siłę, kiedy widać, że pozycja siedząca jest dla niego niekomfortowa. Jeśli dziecko rozpoczyna już próby samodzielnego siadania, to można spróbować krzesełka, jednak nie należy sadzać malucha na dłuższy czas.

Co jeśli dziecko jeszcze nie zaczyna siadać, a planujemy rozszerzyć jego dietę, czy należy z tym zwlekać? Jeśli maluch nie jest jeszcze gotowy na krzesełko do karmienia, to można podawać mu posiłki, trzymając go na kolanach w odpowiedniej pozycji, która zapobiegnie zadławieniu. Nie wskazane jest karmienie dziecka pokarmami stałymi w pozycji leżącej.

Krzesełko do karmienia może być używane w momencie, kiedy dziecko już samodzielnie siedzi lub przynajmniej podejmuje pierwsze próby samodzielnego siadu. Zmuszanie malucha do siadu, zanim sam zacznie próbować tej pozycji, jest zwyczajnie niebezpieczne i może skutkować wadami postawy w przyszłości.

Przeczytaj również  Miesiączka a karmienie piersią - co warto wiedzieć o okresie w tym czasie?

Jaka jest poprawna pozycja dziecka w krzesełku do karmienia?

Dziecko w krzesełku do karmienia powinno być odpowiednio posadzone. Właściwa pozycja jest ważna nie tylko jeśli chodzi o przełykanie pokarmu. Maluch siedzący właściwie jest zabezpieczony przed zakrztuszeniem, czy zniekształceniem postawy ciała. Krzesełko powinno zapewniać dziecku stabilny siad z podparciem. Niezwykle ważne jest też odpowiednie ułożenie miednicy. Dziecko w krzesełku nie powinno również przesadnie wychylać się do przodu i na boki. Dzięki właściwej pozycji minimalizujemy ryzyko zakrztuszenia i dostania się fragmentów pokarmu do dróg oddechowych. Skoro wiemy już od kiedy maluch może korzystać z krzesełka do karmienia i jak prawidłowo go sadzać, warto zastanowić się, jak wybrać najlepszy model. Czym kierować się podczas zakupu krzesełka?

dziecko na krzesle do karmienia

Jakie krzesełko do karmienia kupić? Kilka podstawowych zasad wyboru

Podczas wyboru krzesełka do karmienia warto wziąć pod uwagę różne kryteria. Krzesełko musi być bezpieczne i komfortowe dla maluszka, oprócz tego powinno także być trwałe, łatwe w czyszczeniu i odporne na zniszczenia wywołane naturalnym użytkowaniem. Nie warto sięgać po rozwiązania z podejrzanie niskiej półki cenowej. Takie krzesełka zazwyczaj są kiepskiej jakości, nie mają też certyfikatów bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy sytuacja finansowa nie pozwala nam na zakup modelu, który spełnia nasze oczekiwania, warto przyjrzeć się bliżej lokalnym portalom sprzedażowym. Bardzo często znaleźć można zupełnie nie zniszczone, używane krzesełko w atrakcyjnej cenie.

Po czym można rozpoznać dobre krzesełko? Odpowiedni model powinien spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie zabezpieczenia. Kluczowe jest też zapewnienie maluchowi odpowiedniej postawy w trakcie karmienia. Czym więc się kierować podczas zakupu?

  • Blat – bardzo ważną częścią krzesełka jest blat. Powinien on być wykonany z tworzywa, które łatwo jest wyczyścić. Najlepiej, by blat można było odpiąć, ponieważ ułatwi to jego mycie. Liczy się także odpowiednia szerokość, dobrze też, by blat miał wgłębienie na kubek z napojem.
  • Podnóżek – brak podnóżka sprawi, że nóżki malucha będą luźno wisieć, co nie jest dla niego ani zdrowe, ani bezpieczne.
  • Koła – dzięki kółkom krzesełko łatwo przemieścić w dogodne dla nas miejsce. Jeśli krzesełko jest wyposażone w kółka, powinny one jednak posiadać też solidną blokadę.
  • Oparcie – powinno być regulowane, by rodzic miał możliwość usadzić dziecko w idealnej dla niego pozycji.
  • Zabezpieczenia – pasy bezpieczeństwa powinny być solidne, łatwe w obsłudze dla rodzica, a jednocześnie na tyle skomplikowane, by maluch nie był w stanie sam ich odpiąć, lub w jakikolwiek inny sposób się wyswobodzić.
Przeczytaj również  Miód a karmienie piersią - czy można go bezpiecznie jeść?

Bardzo istotny jest również materiał wykonania siedziska i oparcia. Maluch podczas pierwszych prób samodzielnego jedzenia zazwyczaj mocno brudzi otoczenie, bardzo ważne jest więc, by krzesełko dało się łatwo wyczyścić.

mama karmi dziecko na krzeselku do karmienia

Ile kosztuje dobre krzesełko do karmienia?

Ceny krzesełek w poszczególnych sklepach wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Cena nie zawsze przesądza o jakości, nie warto podczas zakupów kierować się ceną, lecz innymi kryteriami wyboru. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup krzesełka używanego.