Pomidory a karmienie piersią – czy można je bezpiecznie jeść?

kobieta kroi pomidory

Uwielbiane w każdej postaci pomidory często goszczą na naszych stołach. Świeże świetnie psują na kanapki oraz do różnego rodzaju sałatek. Pomidory w puszce, i przecier pozwalają z kolei na przygotowywanie wielu zup i sosów. Z punktu widzenia nauki pomidor jest owocem, jednak zastosowanie w kuchni sprawia, że przyjął się w naszej codzienności, jako warzywo. Pomidory są nie tylko smaczne, ale też pełne wartości odżywczych. Częste spożywanie pomidorów pomaga uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie. Jakie korzyści przynoszą pomidory w czasie karmienia piersią i czy na pewno można je jeść bez żadnych ograniczeń?

Czy matka karmiąca może jeść pomidory?

Pomidory a karmienie piersią nie powinny budzić obaw. Warzywo to jest bardzo zdrowe, rzadko wywołuje też alergie. Dietetycy zachęcają do jak najczęstszego jadania pomidorów, ponieważ dostarczają one organizmowi wszystkiego, co jest mu niezbędne do zachowania zdrowia i dobrej formy na długie lata. Z racji tego, że dieta podczas laktacji powinna być maksymalnie odżywcza, mama karmiąca może sięgać po pomidory kiedy tylko zechce. Warzywo to ma same plusy, oprócz wysokiej zawartości witamin i minerałów ma też niewiele kalorii, dzięki czemu nie tylko odżywia organizm, ale też pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki. Właściwości zdrowotne przypisywane są jednak pomidorom świeżym. Warto się więc zastanowić, czy warzywa te po przetworzeniu są równie wartościowe i bezpieczne dla mam karmiących? W jakiej formie najlepiej jadać pomidory w czasie karmienia piersią i jakie korzyści podczas laktacji daje spożywanie świeżych pomidorów?

dziecko karmione piersia

Wartości zdrowotne pomidorów dla kobiety karmiącej

Pomidory a karmienie piersią to ważny temat. Warzywo to jest nie tylko całkowicie bezpieczne dla ciężarnych, ale też zalecane do spożycia. Pomidory są bardzo wartościowe pod względem odżywczym. Warzywo znane jest przede wszystkim z wysokiej zawartości potasu, który przeciwdziała nadciśnieniu oraz działa moczopędnie, przez co pomaga w oczyszczaniu organizmu. Pomidory to również cenne źródło witaminy C, dlatego też ich częste spożywanie podnosi poziom odporności oraz łagodzi stany zapalne. Znajdujący się w pomidorach beta – karoten oraz likopen należą do silnych antyoksydantów, które neutralizując wolne rodniki, spowalniają starzenie organizmu. Pomidory to również żelazo, magnez oraz wapń, warzywo zawiera też spore ilości witaminy PP mającej pozytywny wpływ na metabolizowanie cukru oraz cholesterolu. Pomidory świeże można jeść podczas karmienia niemal bez ograniczeń, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań w postaci reakcji alergicznych. Co z przetworami z pomidorów, czy są one równie bezpieczne dla karmiących?

Przeczytaj również  Banany a karmienie piersią - czy karmiąca kobieta może je bezpiecznie jeść?

Przetwory pomidorowe – czy można je jeść?

Z pomidorowych przetworów wyczarować można wiele smacznych potraw. Które z nich można bez obaw jadać podczas karmienia?

  • Zupa pomidorowa a karmienie piersią – pomidorowa to jedna z najpopularniejszych w naszej kuchni. Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do jedzenia zupy pomidorowej. Warto jednak zadbać o to, by potrawa była jak najwartościowsza dla organizmu, dodając do niej jak najwięcej warzyw i rezygnując ze sztucznych polepszaczy smaku. Najlepszym wyborem będzie pomidorowa zupa krem.
  • Pomidory z puszki a karmienie piersią – bez obaw można je jadać, jednak warto sprawdzać skład przed zakupem.
  • Sok pomidorowy a karmienie piersią – warto pić go nawet codziennie, jednak tak jak w przypadku pomidorów z puszki tu też należy przed zakupem sprawdzić skład, by nie natknąć się na sok z dodatkiem cukru.

Również pomidory suszone a karmienia piersią są bezpieczne i wskazane, najwięcej wartości odżywczych mają jednak pomidory świeże.

kobieta trzyma garsc pomidorow

Alergia na pomidory – jak ją wykryć?

Każdy owoc lub warzywo może uczulić. Alergia na pomidory jest dosyć rzadka, ale może się zdarzyć. Jak rozpoznać, że maluszek ma uczulenie na pomidory? Wystarczy uważnie obserwować jego zachowanie oraz skórę. O alergii świadczyć mogą problemy z układem pokarmowym takie jak wymioty i biegunka. Częstym objawem alergii jest również wysypka oraz zaczerwienienie skóry.