Jaką poduszkę do spania w ciąży wybrać? Praktyczny poradnik

kobieta z poduszka do spania w ciazy

Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest jakościowy sen. Szczególnie należy dbać o niego podczas ciąży. Brak snu ma bardzo zły wpływ na organizm. Nie wysypiając się, ryzykujemy pogorszonym samopoczuciem stanami depresyjnymi oraz spadkiem odporności. Niestety w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze nie tak łatwo jest znaleźć pozycję do spania, która zapewni komfortowy wypoczynek. Warto wówczas sięgnąć po specjalne poduszki, mające ułatwić zasypianie. Jaka poduszka dla kobiet w ciąży sprawdzi się najlepiej?

Poduszka do spania w ciąży – dlaczego jest tak ważna?

Poduszka dla ciężarnej ma ogromne znaczenie nie tylko dla jakości jej snu. W ciąży bardzo istotna jest również pozycja, w jakiej śpimy. Niektóre pozycje zwiększają ryzyko nacisku na naczynia krwionośne, co może skutkować zaburzonym dopływem krwi do łożyska. Ponadto nieodpowiednie spanie może prowadzić również do omdleń. Właśnie dlatego poduszka dla kobiet w ciąży jest ważnym elementem, którego nie powinno zabraknąć wśród wyposażenia kupowanego w stanie odmiennym. Podstawowym zadaniem poduszki jest jednak zapewnienie komfortowego i jakościowego snu. Odpowiednie wybrana poduszka, dopasowana do sylwetki i wzrostu pomaga w znalezieniu wygodnej pozycji i szybkim zaśnięciu.

Poduszka dla ciężarnej jest ważna również przez względy zdrowotne. W stanie odmiennym powszechne są problemy z obrzękami ciała. Korzystanie z poduszki może sprawić, że obrzęk stóp oraz nóg znacznie się zmniejszy. Poduszka zapewnia również lepsze krążenie krwi w całym ciele, co jest istotne także pod względem rozwoju płodu. Wiele kobiet w stanie odmiennym ma problem z bólem karku i pleców. Dolegliwości te mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżać jakość życia. Sen w odpowiedniej pozycji znacznie redukuje jednak ból w tych rejonach ciała. Dzięki poduszce możemy więc pozbyć się także wielu dolegliwości typowych dla stanu odmiennego.

Przeczytaj również  Dźwiganie w ciąży - ile może dźwigać ciężarna?

poduszka do spania w ciazy

Kształt poduszki do spania w ciąży – jaki wybrać?

Poduszka dla ciężarnej spełni właściwie swoją funkcję wyłącznie wtedy kiedy będzie odpowiednio dobrana. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest materiał wykonania, który powinien być przyjazny dla skóry i zapewniać maksymalny komfort podczas odpoczynku. Równie istotne jest dopasowanie poduszki do swojego wzrostu. Według ekspertów najważniejsze jest jednak dobranie kształtu. Wyróżnić można kilka podstawowych kształtów poduszek dla przyszłych mam. Najprostszym rozwiązaniem jest poduszka wałek, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu kobiet. Niezwykle praktyczne są poduszki w kształcie litery c, są one w stanie zapewnić idealne podparcie wszystkich części ciała, które tego wymagają. Model w kształcie litery c to poduszka dla kobiet w ciąży, jednak doskonale sprawdzi się również po narodzinach maluszka, gdyż można ją wykorzystać jako poduszkę do karmienia. Wśród chętnie wybieranych modeli znajduje się również poduszka w kształcie cyfry 7, o którą da się wygodnie oprzeć, a na daszku ułożyć głowę. Ostateczny wybór kształtu zależy od indywidualnych upodobań przyszłej mamy. Każdy kształt ma swoje zalety.

Jaki rozmiar poduszki będzie idealny dla ciężarnej?

Wybierając poduszkę, nie wolno zapominać również o innej bardzo istotnej kwestii, jaką jest jej rozmiar. Niezależnie od kształtu, na jaki się zdecydujemy, poduszka powinna też być dostosowana do wzrostu i sylwetki, by ciężarna mogła w pełni wykorzystać udogodnienia, jakie daje korzystanie z tego rozwiązania. Zbyt krótka poduszka może kompletnie się nie sprawdzić w przypadku wysokich kobiet, zbyt długa nie wywiąże się właściwie ze swoich funkcji, jeśli będzie z niej korzystać niska przyszła mama. Poduszki o długości 130 cm są odpowiednie dla pań o wzroście minimum 170 cm. Poduszki w przedziale 110 – 120 długości będą odpowiednie dla kobiet między 150 a 170 cm wzrostu.

Przeczytaj również  Rukola - czy można ją bezpiecznie jeść w ciąży?

Z jakiego materiału powinna być wykonana poduszka?

Poduszka dla ciężarnej musi mieć odpowiedni rozmiar i kształt. Bardzo ważna jest również inna cecha, a mianowicie materiał i wypełnienie. Zewnętrzny materiał wykonania poduszki to istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Na poduszce układamy nie tylko ciało, ale też głowę i twarz, w związku z tym materiał powinien być maksymalnie komfortowy, przyjemny w dotyku oraz bezpieczny dla skóry. Niezależnie od pory roku poduszka powinna też zapewniać odpowiedni przepływ powietrza, by minimalizować pocenie i związane z tym ryzyko odparzeń na ciele. Wybierać należy materiały naturalne, przewiewne oraz łatwe w czyszczeniu. Najlepiej by poduszka miała odpowiedni atest, co zapewniałoby o bezpieczeństwie dla skóry również maluszka, gdyż poduszki w większości później wykorzystywane są przez matki do karmienia. Rodzaj pokrycia zewnętrznego jest szczególnie istotny dla kobiet, które dbają o cenę i starają się opóźnić procesy starzenia. Bawełniane lub satynowe pokrycie ma chronić przed odgniataniem się skóry twarzy podczas snu, co zwiększałoby ryzyko przedwczesnego pojawienia się zmarszczek.

kobieta spi na poduszce ciazowej

Jakie wypełnienie powinna posiadać poduszka ciążowa?

Nie tylko rozmiar, kształt oraz pokrycie zewnętrzne są ważne. Nie bez znaczenia jest także wypełnienie poduszki, gdyż nie powinno być ono ani zbyt miękkie, gdyż wtedy głowa będzie się zapadać, co spowoduje nienaturalne ułożenie ciała podczas snu. Zbyt twarde wypełnienie spowoduje z kolei, że poduszka nie będzie wygodna, a to wpłynie na obniżenie jakości snu. Wypełnienie wpływa również na sprężystość oraz dobrą cyrkulację powietrza. Z tego właśnie powodu należy bacznie przemyśleć zakup poduszki dla ciężarnej. Polecanym rozwiązaniem są poliestrowe lub silikonowe włókna, które przed procesem wypełnienia poduszki formowane są w mini kulki. Ten rodzaj wypełnienia jest maksymalnie wygodny, przewiewny oraz sprawia, że poduszka dla kobiet w ciąży jest trwała. Często spotkać się można również z wypełnieniem poduszki kulkami styropianowymi, jednak eksperci są zdania, że takie rozwiązanie jest mniej korzystne dla przyszłej mamy. Kulki styropianowe mają dwie podstawowe wady, przede wszystkim nie zapewniają one właściwego przepływu powietrza, Dodatkowo też szeleszczą podczas zmiany pozycji, przez to co wrażliwsze kobiety mogą się wybudzać przed zapadnięciem sen głęboki. Alternatywą dla zwykłych kulek ze styropianu, jest wypełnienie poduszki mikroperłą styropianową, która nie szeleści.

Przeczytaj również  Orzechy w ciąży - czy można je jeść? Laskowe, ziemne, włoskie i inne

Co jeszcze powinna mieć dobra poduszka ciążowa?

Wysokiej jakości poduszka ciążowa może mieć również wiele udogodnień, jednym z nich jest dwu lub trzykomorowa konstrukcja, zapewniająca stabilne utrzymanie się wypełnienia. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że nawet przy nacisku na jedną część poduszki wypełnienie nie będzie się przesuwać. Popularnym rozwiązaniem proponowanym przez producentów poduszek jest zastosowanie dwóch stref twardości, miękka do głównych partii ciała a twarda pomiędzy kolana, co separuje nogi i tym samym zapobiega przeciążeniu stawów biodrowych. Dzięki tej wiedzy można bez problemu znaleźć idealną poduszkę dla siebie.

Źródła:

https://omedika.pl/rodzaje-poduszek-do-spania-w-ciazy-r191.html