Clexane (heparyna) w ciąży – czy zastrzyki w brzuch są bezpieczne?

mezczyzna daje leki ciezarnej kobiecie

Wraz z zajściem w ciążę nie znika konieczność leczenia chorób, które towarzyszyły kobiecie wcześniej. Czasami trzeba jednak zmienić metody leczenia, ponieważ w stanie odmiennym niektóre leki są niewskazane. W przypadku leczenia chorób przewlekłych należy o zajściu w ciążę powiadomić lekarza, by mógł ocenić, czy stosowane dotąd metody są bezpieczne dla dziecka, czy też należy je zmienić. Jakie zastosowanie ma lek Clexane w ciąży i czy w stanie odmiennym można go stosować?

Clexane – co to jest?

Clexane jest lekiem, który występuje w postaci zawiesiny. Pacjentowi podaje się ten lek poprzez zastrzyki. Clexane jest lekiem przeciwzakrzepowym, jego substancja aktywna, czyli drobnocząsteczkowa heparyna ma za zadanie utrudniać proces krzepnięcia krwi. Lek dostępny jest na receptę, o jego stosowaniu zawsze decyduje lekarz, zwłaszcza gdy chodzi o Clexane w ciąży.

Czy Neoparin i Clexane to jest to samo?

Zarówno Clexane, jak i Neoparin w ciąży mają takie samo działanie. Zazwyczaj leki te stosowane są zamiennie. W obu preparatach substancją czynną jest heparyna. Zdaniem lekarzy nie ma różnicy między Clexane i Neoparin oba środki wykazują tak samo skuteczne działanie przeciwzakrzepowe. Jeden i drugi lek bywa też przepisywany kobietom ciężarnym. Warto jednak wiedzieć, czy heparyna w ciąży nie jest zagrożeniem dla płodu?

heparyna w ciazy

Kiedy niezbędne są leki przeciwzakrzepowe w ciąży? Wskazania

W jakich sytuacjach heparyna w ciąży jest konieczna? Substancja odpowiadająca za przeciwzakrzepowe działanie leków, takich jak Clexane, czy Neoparin w ciąży. Zastrzyki przeciwko zakrzepom należy stosować w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu matki. Wskazania do tego, by stosować zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży, są następujące:

  • leczenie zatorów płucnych oraz zapobieganie ich powstawaniu
  • leczenie żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej oraz jej zapobieganie
  • migotanie przedsionków serca
  • zakrzepica tętnic
  • przyścienne skrzepliny znajdujące się w jamie serca
  • nadmierna krzepliwość krwi
Przeczytaj również  Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można jeść?

W takich sytuacjach leki, takie jak Clexane w ciąży ratują zdrowie matki i pomagają jej donosić ciążę. Jaki wpływ na rozwój płodu ma heparyna drobnocząsteczkowa w ciąży?

Czy heparyna jest bezpieczna w ciąży? Wszystko o Clexane

Stosowanie leków, takich jak Neoparin w ciąży jest czasami niezbędne do tego, by kobieta mogła dotrwać do porodu w terminie. Zastrzyki Clexane w brzuch nie są tak groźne, jak sądzą niektóre przyszłe mamy. Heparyna w ciąży nie ma negatywnego wpływu na płód, może więc być stosowana bez żadnych obaw. Warto jednak wiedzieć, że Neoparin czy Clexane to nie są zastrzyki na podtrzymanie ciąży. W przypadku ciąży zagrożonej stosuje się zupełnie inne metody zapobiegania poronieniu.

kobieta bierze tabletke w ciazy

Clexane w ciąży – gdzie i jak wstrzykiwać heparynę?

Wstrzykiwanie heparyny nie musi odbywać się w gabinecie lekarskim. Większość kobiet decyduje się na samodzielne podawanie leku. Pierwsza próba może odbyć się pod okiem lekarza lub pielęgniarki, jednak to zazwyczaj wystarcza, by załapać prawidłową technikę. Wiele kobiet obawia się wstrzykiwania czegokolwiek w brzuch w stanie odmiennym. Niestety zastrzyki Clexane w udo nie będą tak skuteczne. Wprawdzie można wykonywać zastrzyki Clexane w ramię, jednak jest to trudne do zrobienia samodzielnie. Jak wygląda prawidłowe wstrzykiwanie heparyny?

Heparynę należy wstrzykiwać podskórnie w fałd brzuszny w odległości 5 cm od pępka.  Zastrzyk najlepiej wykonywać raz z jednej raz z drugiej strony.

Clexane – możliwe skutki uboczne stosowania heparyny w ciąży

Skutki uboczne stosowania heparyny mogą być bardzo poważne. Wystąpić może między innymi martwica skóry w miejscu wstrzyknięcia leku. Podczas stosowania środków zawierających heparynę pojawić się może również małopłytkowość lub krwawienie. Zastrzyki przeciwzakrzepowe należy stosować wyłącznie na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego ciążę oraz pod jego ścisłą kontrolą. Z lekarzem należy konsultować również wszelkie niepokojące objawy, takie ja długo utrzymujący się ból w miejscu wstrzyknięcia.