Paluszki krabowe (surimi) w ciąży – czy można je jeść bez obaw?

kobieta kroi paluszki krabowe

Błędy żywieniowe, które mogłyby zaszkodzić dziecku to spory powód do stresu u większości przyszłych mam. Wiele kobiet obawia się nawet dobrze znanych i powszechnie uważanych za zdrowe produktów, trudno się więc dziwić, że paluszki krabowe w ciąży budzą jeszcze większe wątpliwości. Czy kobiety ciężarne mogą jeść owoce morza, jakie i w jakiej formie? Co z paluszkami krabowymi, czy należy je wykreślić z ciążowego menu?

Czy można jeść surimi w ciąży?

Paluszki krabowe w ciąży bywają jedną z częstszych zachcianek. Pozostaje jednak pytanie, czy przyszła mama może zaspokoić ochotę na tę przekąskę bez obaw o bezpieczeństwo dziecka? Przede wszystkim warto najpierw wiedzieć, że w większości dostępne w marketach surimi nie jest stworzone z mięsa kraba, lecz z rybnego fileta. Czy w związku z tym paluszki krabowe w ciąży można jeść?

Wielbicielki owoców morza na czas ciąży powinny zrezygnować z paluszków krabowych. Przekąska ta nie jest całkowicie bezpieczna, jej spożywanie może zagrażać zachorowaniem na listeriozę. Ryzyko jest wprawdzie niewielkie, więc jeśli kobiecie nieświadomie zdarzyło się zjeść surimi, nie powinna wpadać w panikę. Stres jest dla matki i dziecka równie szkodliwy więc, zamiast się mu poddawać należy obserwować swój organizm, a o zjedzeniu paluszków poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Jeśli chodzi o paluszki krabowe w ciąży, to jest jeden wyjątek, można je spożywać, jeśli zostały poddane obróbce termicznej. Wysoka temperatura niszczy bakterie odpowiedzialne za wywoływanie różnego rodzaju chorób. Istnieje wiele przepisów na dania ze smażonymi paluszkami krabowymi, więc jeśli zachcianka na tę przekąskę jest bardzo duża, można pokusić się o kuchenne eksperymenty.

brzuszek ciazowy

Jakie właściwości zdrowotne mają paluszki krabowe dla kobiet w ciąży?

Paluszki krabowe w ciąży nie należą do całkowicie bezpiecznych produktów. Jedynym wyjątkiem są te poddane obróbce termicznej. Czy surimi w takiej formie warto jednak jeść i czy paluszki krabowe mają jakiekolwiek właściwości zdrowotne?

Przeczytaj również  Praca przy komputerze w ciąży - czy jest bezpieczna? Przepisy i przerwy

To czy paluszki krabowe są zdrowe, czy nie zależy głównie od ich składu. Jeśli na liście składników znajdują się głównie konserwanty i sztuczne polepszacze smaku, a ilość rybiego mięsa jest niewielka, to lepiej taki produkt odstawić z powrotem na półkę. Sięgać warto wyłącznie po surimi o prostym składzie, z wysoką zawartością ryby.

Paluszki krabowe z dobrym składem mają sporo wartości odżywczych. Przekąska dostarcza sporej ilości białka i kwasów Omega – 3, które są potrzebne ciężarnym. Ponadto paluszki krabowe zawierają także selen, pierwiastek usuwający z organizmu wolne rodniki. W przekąsce znaleźć też można spore ilości witamin z grupy B.

Przyszłe mamy, którym zależy na tym, by paluszki krabowe  w ciąży były jak najlepszej jakości, mogą przygotować je same, we własnej kuchni. Stworzenie domowego surimi nie jest trudne i z pewnością z jego stworzeniem poradzą sobie nawet osoby początkujące w kuchni.

Surimi w trakcie karmienia piersią

Nie wszystkie żywieniowe restrykcje, które obowiązywały podczas ciąży, znikają wraz z momentem narodzin dziecka. Podczas karmienia piersią również należy uważać na to, co się je. Niewłaściwa dieta mamy karmiącej może zaszkodzić dziecku i wywołać u niego między innymi problemy z brzuszkiem. Czy w takim razie podczas karmienia piersią można jeść paluszki krabowe?

Surimi nie jest zabronione podczas karmienia, jednak tak jak i podczas ciąży odradza się spożywanie surowych paluszków, przed spożyciem należy poddać je obróbce termicznej.

paluszki krabowe

Przeciwwskazania do jedzenia paluszków krabowych w ciąży

Dlaczego paluszki krabowe w ciąży budzą tak wiele wątpliwości? Przede wszystkim chodzi o ryzyko zakażenia listeriozą, które jest niewielkie, ale występuje. Drugim powodem jest to, że dostępne w marketach paluszki krabowe często mają bardzo kiepski skład pełen konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku. Tego typu przekąski powinny być spożywane przez przyszłą mamę jak najrzadziej, zamiast nich, sięgać należy po pełnowartościowe i odżywcze produkty.