Pieluchy tetrowe – jak prać? Praktyczny poradnik

kobieta z dzieckiem w pieluszce przy pralce

Młodzi rodzice nie do końca wiedzą, jak prać pieluchy tetrowe. Często w tej sytuacji pomocą służą starsze mamy oraz babcie, których porady nierzadko są nieocenione. Również dzięki naszym sugestiom przekonać się możecie, że pranie pieluch tetrowych w praktyce jest bardzo proste, szybkie i nieskomplikowane. Najważniejsze, to pamiętać o dopuszczalnych temperaturach prania oraz stosowaniu bezpiecznych środków piorących. A więc zaczynamy!

Pranie pieluch tetrowych – podstawy

Na początek warto zaznaczyć, jaki typ pieluch tetrowych zamierzamy stosować. Jeśli interesują nas wyłącznie pieluchy klasyczne, w 100% wykonane z bawełny, musimy pamiętać, że takie pieluszki będą nieco delikatniejsze od tych, które posiadają np. domieszki z bambusa. Jeśli pierzemy pieluszki z tetry codziennie, niekoniecznie musimy to robić w bardzo wysokiej temperaturze. Gdy zobaczymy, że nasze dziecko dotknął katar lub inna choroba sezonowa, pranie pieluch tetrowych powinno się łączyć z wygotowaniem w temperaturze około 95 stopni. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ włókna tetrowe są niezwykle delikatne i w wysokich temperaturach szybko ulegają zniszczeniu. A przecież kupujemy pieluchy tetrowe z myślą, aby wystarczyły nam naprawdę na bardzo długo. Najrozsądniej będzie zatem czytać treść etykiety producenta na opakowaniu.

Jak prać pieluchy tetrowe? Krok po kroku

Regularne pranie pieluch tetrowych powinno się odbywać na podstawie schematu.

  1. Pierwsze pranie powinno mieć miejsce już po zakupie serii pieluch, a nie po pierwszym użyciu. Nowe pieluchy powinny być zawsze wyprane, skóra dziecka jest bardzo delikatna i dzięki praniu wstępnemu unikniemy problemów z otarciami i nieprzyjemną szorstkością materiału.
  2. Piorąc pieluchy tetrowe jeszcze przed użyciem zwiększamy ich chłonność, o czym wiele młodych mam często zapomina. Pieluszki z grafikami najczęściej mają znacznie zwiększoną chłonność już po pierwszym praniu.
  3. Podstawowa temperatura prania pieluch tetrowych to 40 stopni, w sytuacji, gdy dziecko zmaga się z chorobą – 95 stopni
  4. Podczas prania używać należy środków piorących, które nie zawierają zbyt wiele mydła w swoim składzie.
  5. Jeśli używamy tetry codziennie, pranie pieluch tetrowych powinno się odbywać najlepiej również codziennie, jeśli mamy napięty grafik dnia, możemy prać pieluchy tetrowe maksymalnie co 3 dni.
  6. Pieluch nie trzeba dodatkowo namaczać, choć wiele mam nauczonych w domach rodzinnych często praktykuje tę metodę.
  7. Prasowanie niewskazane. Przez wysoką temperaturę oraz ciężar żelazka włókna tracą swoją sprężystość oraz miękkość. Zdecydowanie gorsze są także ich właściwości chłonne.
Przeczytaj również   „Wytańcz ocean emocji” – Disney Junior zaprasza rodziców i dzieci do wspólnej aktywności z kartami zainspirowanymi przygodami bohaterów nowej animacji „Ariel”

Jakie środki zastosować do prania pieluch wielorazowych?

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jak prać pieluchy tetrowe, aby wszelkie dostępne środki chemiczne nie wyrządziły krzywdy ich bardzo delikatnej strukturze, spieszymy donieść, iż ten rodzaj tkaniny dobrze znosi obecność wszelkich proszków i płynów piorących pod warunkiem, że nie dodaje się ich do prania zbyt dużo. W stosowaniu pieluch tetrowych na co dzień nie chodzi tylko i wyłącznie o przewijanie. Dzieci lubią swoje ulubione pieluchy tetrowe tulić niczym pluszowych ulubieńców. Zabierają je ze sobą wszędzie, nawet na podwórko. W takiej pieluszce do przytulania bardzo szybko gromadzą się bakterie i zarazki, dlatego trzeba ją bardzo często prać, nawet codziennie. W większości sklepów znajdziemy odpowiednie do tego płyny, przetestowane i przebadane, absolutnie bezpieczne dla dziecięcej skóry. Jeśli pieluszka jest niedokładnie wyprana i wypłukana, na skórze dziecka mogą pojawić się ślady alergii.

W ilu stopniach prać pieluchy tetrowe?

Jak prać pieluchy tetrowe, aby nie utraciły swojej delikatnej struktury? Minimalna temperatura to 40 stopni. Przy większych zabrudzeniach, po trzech dniach czekania pieluch w koszu na pranie można zwiększyć temperaturę do 50 stopni. Krańcowo wyższa temperatura – 90 stopni powinna pojawić się na podziałce pralki tylko wtedy, gdy dziecko boryka się z chorobami i przeziębieniami. Mimo że pranie pieluch tetrowych jest jak najbardziej dozwolone w pralkach, wiele polskich mam, pamiętając obrazy z własnych rodzinnych domów, decyduje się na pranie tetrowych pieluszek ręcznie. Jest to o wiele czasochłonne, niż używanie pralki, ale w mniemaniu wielu kobiet pozwala zachować lepszą sprężystość włókien w pieluchach wielorazowych, a do tego sprawia, że materiał w czasie częstej eksploatacji nie niszczy się tak szybko.

Jak suszyć pieluchy tetrowe?

Czy pieluchy tetrowe można suszyć w suszarkach, tak bardzo modnych i niezbędnych dziś w większości polskich domów? Można to robić, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie suszenie pieluch tetrowych po rozłożeniu na sznurze z tradycyjnym praniem. Dlaczego? Włókna delikatnej bawełny szybciej odzyskują swoją sprężystość i wytrzymałość właśnie dzięki delikatnym podmuchom ciepłego powietrza oraz promieniom słonecznych, jeśli mówimy o suszeniu pieluch w czasie wiosny i lata. Materiał rozłożony, a nie zgnieciony w suszarce schnie szybciej i niemal natychmiast po zdjęciu ze sznura z praniem jest gotowy do ponownego użycia. Zachowuje przyjemne wrażenie w dotyku, nie potrzebuje prasowania zbijającego włókna i hamującego jego chłonność. Pieluchy często suszone w suszarkach łazienkowych będą szybciej się rwać, na co warto zwrócić uwagę, jeśli stale liczymy koszty zużycia wyprawki dziecięcej.

Przeczytaj również  Tort z pampersów - jak zrobić? Poradnik krok po kroku

Pieluchy tetrowe – jak dbać o nie po wypraniu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie praktyczny i nieskomplikowany w dostępie regał, na którym umieścimy zapas pieluch tetrowych oraz jednorazowych, jeśli zdecydujemy się na pieluszkowanie naprzemienne. Na regale dziecięcym można ułożyć kilka rządków złożonych w kwadraty lub prostokąty pieluszek tetrowych. Rządki nie powinny być zbyt wysokie, bo wtedy pieluszki zaczną spadać z półki. Przestrzeń przeznaczona do przechowywania pieluch tetrowych powinna być wolna od kurzu i obecności szkodliwych środków chemicznych. Miejsce ich przechowywania powinno być dyskretne i dostępne tylko dla rodziców i opiekunów dziecka.