Jak radzić sobie z problemem spuchniętych nóg w upalne dni lata?

kobieta-drapie-noge

Spuchnięte nogi latem to nieprzyjemny objaw, na który skarży się wiele osób. Jeśli jest krótkotrwały lub zdarza się sporadycznie, najczęściej nie zwiastuje on poważnych chorób. Stale pojawiające się obrzęki mogą jednak wskazywać na groźne dolegliwości. Jak sobie radzić ze spuchniętymi nogami latem?

Obrzęk nóg – czym jest?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym dokładnie jest obrzęk i dlaczego nogi puchną, szczególnie podczas upalnych dni.

Obrzęk powstaje, gdy płyn zawarty we krwi i chłonce w nadmiarze wydostaje się z naczynia (krwionośnego – włosowatego lub chłonnego). Gromadzi się wówczas między komórkami. [1]

Prawidłowe naczynie włosowate to bardzo drobne sitko, które przepuszcza płyn w dwie strony. Przepływ pozostaje w równowadze, ponieważ regulują go czynniki fizjologiczne, czyli: odpowiednia budowa i działanie ściany naczynia, ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz naczynia, obecność wewnątrz naczyń i w tkankach odpowiednich proporcji białek i elektrolitów. [1]

Jeśli natomiast zbyt dużo płynu gromadzi się poza naczyniem, powstaje obrzęk limfatyczny, a nogi puchną. [1]

Najczęściej powodem puchnięcia nóg są poniższe czynniki.

  • Zwiększona przepuszczalność ściany naczynia (np. w stanie zapalnym lub w alergii). Wtedy na ścianę naczynia działają substancje, które ją uszkadzają, a naczynie się rozszerza i płyn wydostaje się na zewnątrz. [1]
  • Zwiększone ciśnienie w części naczynia na skutek obecności przeszkody, która tamuje przepływ krwi w naczyniu (np. w zakrzepicy, długotrwałym ucisku z zewnątrz).
  • Spowolniony przepływ w naczyniu przez niewydolność serca lub niewydolność żylną. W jego skutek ciśnienie wewnątrz naczynia rośnie i wypycha płyn na zewnątrz. [1]
  • Niskie ciśnienie onkotyczne lub niskie ciśnienie osmotyczne – występuje w niektórych chorobach niewydolności wątroby i nerek lub niedożywieniu, anoreksji. [1]

Jak widać obrzęk kończyn dolnych może być wynikiem poważnych schorzeń, dlatego nie wolno go lekceważyć. Zanim wdrożysz domowe sposoby na spuchnięte nogi, warto skonsultować się ze specjalistą.

Przeczytaj również  Najczęstsze komplikacje po anginie ropnej

Na jakie choroby może wskazywać obrzęk nóg?

Puchnięcie nóg to objaw wielu chorób lub specyficznego stanu, w jakim znalazł się organizm. Przyczyny opuchniętych nóg to między innymi:

  • niewydolność serca,
  • niewydolność wątroby,
  • żylaki,
  • zespół nerczycowy,
  • niedoczynność tarczycy
  • zaburzenia hormonalne (powodujące zatrzymanie wody w organizmie),
  • ciąża,
  • niedożywienie. [1]

Co więcej, w wyjątkowych sytuacjach obrzęk może stanowić niebezpieczny sygnał i należy niezwłocznie skonsultować go z lekarzem. Jest tak przede wszystkim, gdy towarzyszy mu intensywny ból, opuchlizna narasta lub jest wynikiem silnej reakcji alergicznej, na przykład na użądlenia przez owada. [1]

Jak radzić sobie z obrzękiem w upalne dni?

Określenie jasnej przyczyny występowania obrzęków wymaga przeprowadzenia badania lekarskiego, określenia charakteru obrzęków, jak również wykonania badań dodatkowych. [2] Nagle pojawiające się opuchnięcia nóg mogą być zwiastunem różnych problemów zdrowotnych, często naczyniowych, ale nie tylko. Jeśli dolegliwości wystąpiły nagle, konieczne jest zgłoszenie się po profesjonalną pomoc medyczną. [2]

Latem wiele osób skarży się na spuchnięte nogi, a przyczyną obrzęku nie musi być choroba. Jeśli zatem Twoje nogi puchną jedynie podczas upałów, szczególnie jeśli długo stoisz lub chodzisz, najprawdopodobniej nie musisz się obawiać o swój stan zdrowia.

Każdą wątpliwość warto skonsultować ze specjalistą, jednak warto wiedzieć, że obrzęki kończyn dolnych w upalne dni są bardzo powszechne. Są one związane z gromadzeniem się wody w tkance podskórnej – to naturalny mechanizm organizmu chroniący przed odwodnieniem. Dodatkowo ciepło powoduje rozszerzenie żył, a to spowalnia krążenie.

Jak sobie z tym radzić? Zobacz domowe sposoby na opuchnięte kostki i łydki.

  • Warto ochłodzić opuchnięte nogi, aby obkurczyć naczynia. Można wziąć chłodny (nie bardzo zimny) prysznic lub włożyć stopy i łydki do zimnej wody.
  • Kolejnym sposobem jest ułożenie nóg wyżej, na przykład na poduszce lub oparciu kanapy.
  • Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas upałów. Dzięki temu nie będzie on miał potrzeby gromadzenia zapasów wody skutkujących obrzękami nóg.
  • Jednym ze sposobów na ciężkość nóg latem jest także drenaż limfatyczny, czyli dogłębny masaż, który ma na celu odprowadzenie płynów zalegających w kończynach.
  • Należy również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać ćwiczeń fizycznych, sprawdzi się nawet dreptanie w miejscu.
  • Można także zastosować preparat przeciwobrzękowy, na przykład zawierający arnikę lub kasztanowiec.
  • Na zmęczone nogi pomogą także rajstopy antyobrzękowe.
Przeczytaj również  Trampki dziewczęce - kolorowe i modne obuwie dla uczennicy

Pamiętaj, że takie sposoby sprawdzą się, gdy obrzęk jest wynikiem naturalnego zastoju płynu w kończynach, który nie ma podłoża chorobowego. Jeśli podejrzewasz u siebie poważniejsze schorzenie, na przykład związane z niewydolnością krążeniową naczyń w kończynach dolnych, zgłoś się do lekarza. [2]

Płatna promocja marki Diosminex

Bibliografia:

  1. Boboryk D, Zakład Dydaktyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
    Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2022, Obrzęk – jakie są rodzaje obrzęków i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek (dostęp 09.08.2023)
  2. Frołow M, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2021, Obrzęk nóg: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/72337,obrzek-nog (dostęp 09.08.2023)