Jakie rzeczy musisz mieć w domu po urodzeniu dziecka? 10 najważniejszych z nich

noworodek na nogach

Pojawienie się w życiu pary dziecka jest czasem ogromnej radości i szczęścia. Aby jednak móc cieszyć się nim w pełni warto wyposażyć się w odpowiednie sprzęty i akcesoria, które będą bardzo pomocne w codziennej opiece nad niemowlakiem. Przedstawiamy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze rzeczy, które musisz mieć w domu by zająć się dzieckiem tak jak tego potrzebuje a jednocześnie oszczędzać czas i siły.

Jaki wózek wybrać dla malucha?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, którego potrzebujemy dla noworodka jest bez wątpienia głęboki wózek, nosidełko oraz fotelik samochodowy. Przedmioty te potrzebne są już przy wypisie ze szpitala by dziecko mogło bezpiecznie dotrzeć do domu. Czy jednak oznacza to, że musimy kupić je wszystkie osobno? Na szczęście, istnieje tańsze rozwiązanie a są nim wózki wielofunkcyjne. Wózek tego typu łączy ze sobą zarówno nosidełko i fotelik, jaki głęboką gondolę oraz wózek spacerowy, który może być wykorzystany w późniejszych miesiącach życia dziecka. To spora oszczędność a jednocześnie wygoda. Nie dziwi więc fakt, że obecnie wózki wielofunkcyjne są najczęściej wybieraną opcją.

Śpiworki i rożki

Dzieci po narodzinach potrzebują warunków zbliżonych do tych, które miały w brzuchu matki. Dlatego też bardzo wiele maluchów uspokaja się i zasypia dopiero wówczas, gdy są ciasno otulone i mają ograniczoną możliwość poruszania rękami i nogami. Warto więc wzbogacić wyprawkę malucha o śpiworek lub rożek, który znacznie szczelniej otuli ciało dziecka niż kocyk.

Łóżeczko – szeroki wybór opcji

Zanim dziecko pojawi się na świecie warto zadecydować o tym w jaki sposób będzie przesypiało noce oraz większą część dnia. O ile wiele mam preferuje spanie z maluchem o tyle w ciągu dnia i tak warto mieć miejsce, w którym będzie spało. W dzisiejszych czasach łóżeczka dziecięce dają nam sporo możliwości wyboru idealnego rozwiązania. Od klasycznych łóżeczek ze szczebelkami, które “rosną” wraz z dzieckiem po niewielkie kosze i kołyski.

Przeczytaj również  Cytaty o rodzeństwie - 120 najpiękniejszych sentencji

Elektroniczna niania

To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą mieć pod kontrolą to co dzieje się z maluchem w każdej chwili. Zestaw składa się z nadajnika, który umieszczamy w łóżeczku dziecka i odbiornika, który mamy ze sobą. Dzięki elektronicznej niani możemy odbierać nie tylko sygnały dźwiękowe ale coraz częściej również obraz.

Chusta lub nosidełko

Zarówno noworodki, jak i niemowlęta uwielbiają spędzać czas na rękach rodziców i czuć ich bliskość. Jest im ona również potrzebna. Jednocześnie noszenie coraz cięższego malucha przez kilka godzin może dać się we znaki, powodować ból rąk i kręgosłupa. Dlatego też warto wyposażyć się w przydatne gadżety, które ułatwią nam codzienność. W przypadku noworodków najlepiej sprawdzi się chusta. Kilkumiesięczne, pewnie siedzące dzieci możemy nosić w nosidełku. Pamiętać jedynie należy aby wybrać model, w którym dziecko przybiera naturalną pozycję.

Pierwsze zabawki dla malucha

Wydawać by się mogło, że kilkumiesięczne niemowlę nie potrzebuje zabawek ale to nie do końca prawda. Odpowiednio dobrane mogą pomóc mu w nauce nowych umiejętności, wykształcać prawidłowe widzenie, uczyć chwytania. Jakie zabawki warto kupić na początek? Przede wszystkim gryzaki dla dzieci, które są bardzo pomocne w ząbkowaniu. Ponadto doskonale sprawdzą się miękkie książeczki z wyraźnymi biało-czarnymi obrazkami, wirująca karuzela nad łóżeczkiem, miękka mata z zabawkami przyczepionymi na pałąkach czy grzechotki. Taki zestaw na początek w zupełności wystarczy.

Bezpieczna kąpiel i przewijanie

Kolejnymi niezwykle ważnymi elementami wyposażenia domu, w którym pojawia się dziecko jest wanienka oraz przewijak. Obecnie możemy korzystać z szerokiego wyboru wanienek, które montuje się na specjalnych stojakach lub po prostu na wannie. Podobnie jest z przewijakami. Dzięki takim sprzętom pielęgnacja i zabiegi higieniczne stają się znacznie łatwiejsze a my unikamy ryzyka zamoczenia buzi dziecka czy upadku.

Przeczytaj również  Trener personalny i siłownia - twoi przyjaciele z sezonie jesienno-zimowym

Bujaczek lub kołyska

Jednym z najlepszych sposobów na usypianie malucha jest jego delikatne kołysanie. Warto to sobie ułatwić i zamiast bujania malucha na rękach lub w wózku wyposażyć się w elektryczny bujaczek w formie leżaczka, który jest lekki i poręczny. Urządzenie to możemy zabrać ze sobą wszędzie, dzięki czemu maluch może towarzyszyć nam podczas codziennych obowiązków.

Podsumowując, pojawienie się na świecie dziecka zmienia wiele. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z szerokiej oferty sprzętów i gadżetów, dzięki którym opieka nad maluszkiem jest znacznie łatwiejsza. Warto z nich korzystać, by początki rodzicielstwa były jak najlepszą i najbardziej przyjemną przygodą.