25 książek dla przyszłej mamy, które trzeba przeczytać?

kobieta w ciazy czyta ksiazke

Macierzyństwo to wspaniała przygoda, ale też spore wyzwanie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Najlepszym źródłem wiedzy są książki. Z naukowej literatury dowiedzieć się można wiele na temat pielęgnacji maluszka, rozszerzania diety oraz metodach wychowawczych. Wiele książek mówi też o aktywności w stanie odmiennym, odpowiednim odżywianiu oraz o tym, jak po porodzie wrócić do formy. Po jakie propozycje warto sięgać i jakie książki dla kobiet w ciąży będą najodpowiedniejsze?

Jakie książki warto przeczytać w ciąży?

Najlepsze książki o ciąży mają przygotować przyszłą mamę na wszelkie wyzwania związane z macierzyństwem. W literaturze znaleźć też można egzemplarze opisujące w szczegółach poród naturalny oraz cesarskie cięcie. Książki dla ciężarnych przekazują też wiedzę z zakresu opieki nad noworodkiem i niemowlakiem oraz sporo przydatnych metod wychowawczych, które pomogą przejść przez skoki rozwojowe i związane z nimi bunty. Jakie książki dla przyszłej mamy warto mieć na swojej półce?

25 najlepszych książek do przeczytania przez przyszłe mamy

Wszystkie przyszłe mamy, które zastanawiają się, jakie książki warto przeczytać w ciąży, mogą poszukać inspiracji na poniższej liście 25 lektur o ciąży i rodzicielstwie.

  1. Mamy dla mamy, tom 1. Ciąża – jak się przygotować na życiową rewolucję? – W książce poruszane są wszystkie kwestie, które mogłyby zainteresować ciężarną. W dodatku można w niej znaleźć relacje aż 1200 matek, dzielących się swoimi doświadczeniami. Poruszane są w niej tematy zmian, jakie zachodzą w ciele wraz z ciążą, niezbędnych rzeczy, jakie należy nabyć podczas kompletowania wyprawki, czy wreszcie doświadczania samego przyjścia na świat dziecka. Wspaniała, czasami trudna, a czasami wzruszająca pozycja, jedna z najpopularniejszych, jeśli chodzi o książki dla kobiet w ciąży.
  2. Twoja ciąża tydzień po tygodniu – szczegółowe opisanie tego, co dzieje się z ciałem kobiety w czasie ciąży oraz jak rośnie i zmienia się dziecko z kolejnymi, mijającymi tygodniami. Wiele kobiet po zapoznaniu się z lekturą jest zdania, że to najlepsza książka o ciąży.
  3. Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, konsultowany i zalecany przez polskie towarzystwo położnicze. – Grażyna Iwanowicz – Palus – książka opisuje nie tylko ciążę, jest też zbiorem wskazówek dla wszystkich mam, jak opiekować się maluchem do 6 miesięcy życia.
  4. Księga Ciąży – poradnik dotyczący ciąży, który bierze pod uwagę nie tylko zmiany zachodzące w ciele, ale też w psychice i w emocjach. Dzięki książce łatwo też wyeliminować z naszej codzienności złe nawyki, które mogłyby źle wpłynąć na rozwój płodu. Znaleźć tu można informacje na temat tego, jak ważny dla dziecka jest kontakt skóra do skóry z rodzicem oraz sporo wiedzy na temat porodów domowych.
  5. Duchowy wymiar ciąży – książka przygotowuje duchowo do roli matki, ułatwia nawiązanie kontaktu z dzieckiem już podczas ciąży. Znaleźć tu można nie tylko porady ze świata medycyny konwencjonalnej, ale też alternatywnej, wskazówki, co do medytacji i ćwiczeń oddechowych.
  6. Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy – wartościowy poradnik, jeden z najchętniej wybieranych, jeśli chodzi o książki dla ciężarnych. Ciekawostki na temat zdrowego odżywiania w ciąży, wartościowe porady oraz proste przepisy, które pozwolą jeść smacznie i zdrowo każdego dnia ciąży.
  7. Mama w formie – wszystko na temat dolegliwości ciążowych, wyjaśnienie skąd biorą się wymioty u przyszłych mam oraz dlaczego dokuczają im zawroty głowy. Oprócz informacji na temat porodu i ciąży, książka ukazuje, jak funkcjonować z maluchem na pokładzie oraz, jak wrócić do swojej formy sprzed ciąży, bez pośpiechu i presji.
  8. Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji – jeśli chodzi o książki dla przyszłej mamy, to ta polecana jest wszystkim kobietom, które po urodzeniu dziecka pragną karmić piersią. Dzięki temu poradnikowi dowiedzieć się można wszystkiego na temat laktacji, skąd właściwie bierze się pokarm, jak karmić oraz co jeść w trakcie karmienia.
  9. O depresji w ciąży i po porodzie – bardzo ważna książka, po którą powinna sięgnąć każda kobieta. Depresja poporodowa niestety wciąż jest lekceważona, a dotknięte nią kobiety zawstydzane. Tymczasem depresja jest groźną chorobą, która nieleczona może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Dzięki tej książce łatwiej będzie zorientować się, że dopadła nas depresja i sięgnąć po pomoc.
  10. Zaburzenia psychiczne w ciąży i połogu – równie ważna lektura, która pomaga lepiej zrozumieć, co dzieje się z psychiką w ciąży oraz tuż po porodzie. Nie wszystkie kobiety dobrze znoszą stan odmienny, połóg również jest jednym z najgorszych momentów. O ile temat depresji poporodowej jest powszechnie znany, o tyle tematy złego samopoczucia w ciąży i połogu są wciąż pomijane, przez co kobiety nie wiedzą, gdzie się udać, by sobie pomóc.
  11. Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią – kolejna ciekawa pozycja dla kobiet, które celują w najlepsze książki o ciąży i diecie przyszłych mam. Z tego poradnika dowiedzieć się można co jeść i czego unikać nie tylko w stanie odmiennym, ale też podczas karmienia piersią.
  12. Mama na roślinach. Dieta wegetariańska i wegańska dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. – Wraz z zajściem w ciążę nie trzeba rezygnować ze swoich wyborów żywieniowych. Weganki i wegetarianki mogą bez problemu dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych i stworzyć bezpieczne środowisko do rozwoju płodu. W książce znaleźć można wiele wartościowych wskazówek na temat zbilansowanej i urozmaiconej diety wegańskiej i wegetariańskiej w ciąży i podczas karmienia.
  13. Bliźnięta i więcej, czyli o wieloraczkach w ciąży i po porodzie – obowiązkowa lektura dla wszystkich kobiet, które spodziewają się więcej niż jednego dziecka. Z racji tego, że autorami książki są specjaliści od ciąż mnogich, to jest ona źródłem merytorycznej i wartościowej wiedzy.
  14. Joga dla kobiet w ciąży- gratka dla aktywnych przyszłych mam, które nie chcą na czas ciąży rezygnować ze swojej ulubionej formy aktywności. Książka daje wskazówki jak ćwiczyć w ciąży jogę, by sobie nie zaszkodzić, a lepiej przygotować się do porodu.
  15. Zdrowie po ciąży. Poradnik dla matek, które chcą odzyskać formę i energię. – Wrócić do formy sprzed ciąży łatwo nie jest, jednak nie warto się poddawać. Z pomocą tej książki łatwiej będzie zadbać o siebie, pokonać wyczerpanie ciążowe i odzyskać utraconą formę.
  16. Fajna mama. Naturalne i szczęśliwe macierzyństwo – wszystko o zajściu w ciążę, samej ciąży i porodzie oraz o opiece nad maluszkiem. Kompleksowy poradnik dla wszystkich kobiet, które dopiero planują zostanie mamą, oraz dla tych, które już są w ciąży.
  17. Zdrowa ciąża na diecie wegańskiej. Holistyczne podejście do ciąży na diecie roślinnej. – Kolejna wartościowa książka dla kobiet, które nie chcą zmieniać swoich nawyków żywieniowych i na czas ciąży oraz karmienia wracać do jedzenia nabiału i mięsa. Oprócz jasnych i czytelnych instrukcji, jak zadbać o siebie w ciąży i dostarczać sobie wszystkiego, co niezbędne, by czuć się dobrze, oraz by dziecko się prawidłowo rozwijało, znaleźć tu można też smaczne i zdrowe wegańskie przepisy.
  18. W oczekiwaniu na dziecko – świetna lektura nie tylko dla przyszłych mam, ale też wszystkich ojców. Dzięki tej książce łatwiej mentalnie przygotować się na wielką przygodę i wyzwanie, jakim jest rodzicielstwo.
  19. Rodzić można łatwiej – dla wszystkich kobiet, które bardzo boją się porodu, ta książka będzie ogromnym wsparciem. Autorka stara się zmienić nastawienie kobiet do porodu naturalnego i przekonać je, że są na tyle silne, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem.
  20. Cudowne 9 miesięcy – wszystko o ciąży, zmianach w ciele i dolegliwościach ciążowych takich jak mdłości, czy bóle brzucha. O ruchach dziecka w brzuchu i o tym dlaczego czasem są one delikatne, a czasem gwałtowne. Dzięki tej lekturze łatwiej jest świadomie przeżyć ciążę, delektując się każdym momentem z nią związanym.
  21. Ciąża. Poradnik – największy poradnik związany z ciążowymi wyzwaniami. Znaleźć można tu wszystkie tematy dotyczące przyszłych mam. Jak zmienia się ciało, co nas czeka podczas porodu, co powinno znaleźć się pośród wyprawki. Oprócz tego można w niej przeczytać również o tym, jakie badania w ciąży są konieczne do wykonania oraz jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu po ciąży.
  22. Lekko w ciąży – wsparcie kobiet i pokazanie, że ciąża wcale nie musi być ciężkim okresem w życiu. W książce znaleźć można wiele wskazówek, które pomogą cieszyć się każdym tygodniem stanu odmiennego.
  23. W oczekiwaniu na ciążę – pozycja dla przyszłych mam, które dopiero planują poczęcie, dedykowana szczególnie tym kobietom, które zmagają się z trudnościami podczas prób zachodzenia w ciążę. Wskazówki, co zmienić w swoim życiu nie tylko jeśli chodzi o nawyki i dietę, ale też pożycie intymne, by próby poczęcia zakończyły się upragnionym sukcesem.
  24. Radość rodzenia – rozmowy o ciąży i porodzie – zbiór historii kobiet, które cieszą się radościami i trudami związanymi z ciążą i porodem. Poszczególne historie pokazują, że czasami poród stanowi wyzwania, a czasami nie jest aż tak straszny, jak wydaje się przyszłym mamom.
  25. Ciąża dla bystrzaków – omówienie ciąży trymestr po trymestrze, wszystkie najważniejsze zagadnienia i informacje, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć, co dzieje się z ciałem i psychiką ciężarnej.
Przeczytaj również  Jakie perfumy kupić koleżance na święta? 5 najlepszych opcji

Powyższa lista pozwoli doskonale przygotować się do ciąży i porodu oraz podołać wszystkim wyzwaniom i trudom, jakie są z tym związane.