W jakie pomoce naukowe wyposażyć pokój dziecka?

dzieci w pokoju

Kiedy Twoje dziecko pójdzie do szkoły, jego pokój nie będzie tylko placem zabaw, ale także miejscem do nauki. Warto przed pierwszym dniem w szkolnej ławce nieco przearanżować pokój dziecka i wyposażyć je w niezbędne wyposażenie do nauki. Oprócz biurka, wygodnego krzesła i regału z książkami czy podręcznikami przyda się także kilka pomocy naukowych. Jakie przedmioty warto ustawić w pokoju dziecka?

Mapy i globusy niezbędne do nauki geografii

Pierwszą myślą wielu rodziców dotyczącą pomocy naukowej jest komputer. Jest to jednak często myślenie życzeniowe, ponieważ sprzęt ten szczególnie na pierwszym etapie edukacji bardziej rozprasza dziecko, niż pomaga mu w nauce. Jeśli jest obecny w pokoju, warto zatem przenieść go daleko od biurka, przy którym dziecko będzie odrabiało swoje prace domowe.

Zamiast niego niech na biurku stanie globus. Jest to jeden z przedmiotów, które zwyczajowo wiąże się z pokojem dziecka. Jest jednak nadal nieocenioną pomocą w nauce geografii. Oczywiście oprócz globusa przyda się zestaw map. Jednak sam globus ma nie tylko za zadanie pomóc w zapamiętaniu położenia kontynentów, państw, głównych rzek czy jezior. Przede wszystkim ma jednak rozbudzić w dziecku ciekawość świata i wyobraźnię, która zachęci go do poszukiwań, być może podróży, które jak wiadomo kształcą.

Ścianę możesz z kolei wytapetować w mini układ słoneczny z podpisanymi nazwami planet. Będzie to nie tylko pomocne w ich zapamiętaniu, ale także stanie się ciekawą ozdobą pokoju.

Tablice do nauki i organizacji

Kolejną nieocenioną i jakże podstawową pomocą naukową są tablice korkowe. Jedną warto zawiesić dokładnie naprzeciwko dziecka, czyli na ścianie, do której dosunięte jest biurko. Na tej tablicy dziecko będzie mogło zawiesić karteczki z angielskimi słówkami na kartkówkę, nazwami rzek, państw czy miast, które trudno mu zapamiętać.

Przeczytaj również  Magazyny do wynajęcia w Krakowie - dlaczego warto poznać bliżej Less Mess Storage?

Na innej ścianie możesz zawiesić kolejną tablicę, na której dziecko zawiesi swój plan lekcji lub notatki z informacjami o wycieczkach, zebraniach i innymi sprawami organizacyjnymi. Z pewnością także i Tobie pomoże to w zapamiętaniu ważnych terminów i spotkań.

Tablice korkowe możesz zastąpić tablicą metalową, po której dziecko będzie pisało flamastrami. Jeśli w pokoju dziecka jest duże, odsłonięte okno, możesz kupić mu specjalne flamastry do pisania po szybie. Są łatwo zmywalne i nie uszkodzą okna. Z pewnością zapewnisz w ten sposób dziecku mnóstwo frajdy podczas ćwiczenia matematycznych wzorów i równań.

Istnieje wiele sposobów, aby zachęcić dziecko do samodzielnej nauki. W końcu czas spędzony w szkole nie musi być dla niego przykrym obowiązkiem, ale czasem, w którym z ciekawością odkrywa świat. Na pierwszym etapie edukacji nie warto stawia w pokoju dziecka komputera, który głównie odciągnie jego uwagę od książek i zeszytów. Zamiast niego postaw na tradycyjne pomoce naukowe takie jak globus, tablice korkowe czy obrazy układu słonecznego. Niech każdy przedmiot w szkole niesie dla dziecka zapowiedź przygody i zachęca go do samodzielnego odkrywania tajemnic Ziemi i kosmosu.