W mediach ciąża jest radosnym czasem oczekiwania na nowe życie, który zbliża do siebie partnerów. Wszystko jest cukierkowe, wspaniałe i bezproblemowe. Niestety, rzeczywistość nie jest już tak różowa. Wiele kobiet skarży się na brak wsparcia partnera w ciąży a mężczyźni często nie rozumieją skąd właściwie pojawił się ten zarzut. Co więcej, ciężko im wytrzymać z wiecznie niezadowoloną lub smutną partnerką, którą z dnia na dzień przestają rozumieć. Rodzi to konflikty i sprawia, że relacje w związku ulegają pogorszeniu. Czy tak musi być? Okazuje się, że niekoniecznie. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie zachowanie partnera i zrozumienie, z czym zmaga się ciężarna kobieta.
Wsparcie partnera w trakcie ciąży – dlaczego jest tak istotne?
Ciąża to trudny czas dla wielu kobiet – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Przeanalizujmy więc dlaczego kobieta w tym czasie potrzebuje wsparcia. Przede wszystkim jest ono istotne ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety. Podnoszący się i opadający poziom hormonów takich jak estrogeny czy prolaktyna sprawia, że ciężarna często zmaga się z wahaniami nastroju. Może odczuwać na zmianę szczęście i radość jak i smutek oraz rozczarowanie.
Kolejną kwestią są ciążowe dolegliwości. Nudności, bóle głowy, ciągła senność, opuchnięte nogi czy bolące plecy potrafią dać się we znaki. Nic więc dziwnego, że przyszłej mamie trudno jest nie tylko wywiązywać się ze swoich codziennych obowiązków, ale również zachować dobry nastrój. Ciężarne kobiety bardzo często odczuwają więc również rozdrażnienie i złość, przez co nie trudno o kłótnię.
Problemem dla wielu pań jest również zmieniające się ciało. Spora część z nich nie jest w stanie ich zaakceptować, boją się, że nie wrócą do formy po ciąży oraz czują się nieatrakcyjnie. Tylko wsparcie partnera jest w stanie pomóc im uporać się z tymi lękami.
Strach nie dotyczy jednak jedynie takich spraw jak powrót do formy. To całkowicie naturalne, że kobieta obawia się również o zdrowie swoje oraz dziecka. Normalny jest też niepokój związany ze zbliżającym się porodem. Jak więc widać, kobieta ma przed sobą naprawdę wiele wyzwań, z którymi trudno jest poradzić sobie samodzielnie.
Brak wsparcia partnera w trakcie ciąży – jak zwrócić mu uwagę?
Jesteś kobietą, która odczuwa brak wsparcia w ciąży? Uważasz, że twój mąż lub partner nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie pomaga ci i z dnia na dzień czujesz się coraz bardziej samotna i sfrustrowana? To całkowicie normalne odczucia i masz do nich pełne prawo. Zastanów się jednak, czy kolejna kłótnia, po której nastaną ciche dni to dobre rozwiązanie. Tym sposobem tylko jeszcze bardziej odsuwasz od siebie przyszłego ojca dziecka a co za tym idzie, zmniejszasz swoje szanse na realną pomoc. Co więc zrobić? Kluczowe znaczenie ma spokojna rozmowa. Musisz zrozumieć, że mężczyzna tak naprawdę ma bardzo mgliste pojęcie o tym co aktualnie przeżywasz i jak się czujesz. Jeśli będziesz robić mu jedynie wymówki – nie dowie się tego.
Zaproponuj rozmowę, kiedy obydwoje macie wolny czas i jesteście wypoczęci. Nie oskarżaj partnera, nie zarzucaj mu braku uczuć czy odtrącania cię. Pamiętaj, że przyszły tata również przeżywa wiele wątpliwości, może czuć się niepewnie i bezradnie. Powiedz więc po prostu czego potrzebujesz. Komunikat “nie mam siły sprzątnąć mieszkania, czy mógłbyś to zrobić?” brzmi o wiele lepiej niż “nigdy nie robisz nic w domu”. Mów więc o swoich odczuciach, potrzebach, opisz dokładnie swój stan. Możesz również podsunąć partnerowi odpowiednią lekturę by dowiedział się, jak zmienia się twoje ciało i z czym się to wiąże. Nie bój się prosić o pomoc jednak staraj się unikać pretensji i oceniania. W znaczącej większości przypadków mężczyźni, którzy jasno wiedzą, czym powinni się zająć – robią to bez marudzenia.
Jak mąż powinien wspierać żonę w trakcie ciąży?
Jesteś partnerem ciężarnej kobiety i czujesz, że zawodzisz? Atmosfera w związku pogarsza się, twoja partnerka jest niezadowolona a kłótnia praktycznie bez przerwy wisi na włosku? Musisz wiedzieć, że zmaga się ona obecnie z naprawdę wieloma trudnościami – zarówno związanymi ze stanem fizycznym, jak i jej psychiką. Tylko odpowiednie wsparcie w ciąży może pomóc jej odzyskać równowagę i zacząć się cieszyć czasem oczekiwania na dziecko mimo pewnych niedogodności. Sprawdźmy więc jak powinno wyglądać wzorowe wsparcie w ciąży. Jesteśmy pewni, że dzięki naszym radom uda ci się pomóc swojej partnerce w tym wyjątkowym, ale również wymagającym stanie.
Wsparcie fizyczne
Jak wspominaliśmy, dolegliwości związane z ciążą potrafią być naprawdę uciążliwe i wykluczać kobietę z normalnej aktywności już podczas pierwszych miesięcy ciąży. Nie opieraj się więc na tym, że brzuszek nie jest jeszcze widoczny. W ciele twojej partnerki zachodzą bardzo dynamiczne zmiany, które powodują nudności, zmęczenie, zachwiania równowagi. Od pierwszych chwil wspieraj więc ją fizycznie. Ciężkie prace takie jak mycie okien, noszenie zakupów czy zmywanie podłóg od teraz powinny być w twojej gestii. Nie unikaj również takich aktywności jak zakupy dla dziecka i kompletowanie wyprawki. Nie oburzaj się, że w tym przypadku twoja partnerka tryska energią – jest to niezależne od niej i związane z syndromem “wicia gniazda”. To wysoki poziom hormonów sprawia, że kompletowanie rzeczy dla dziecka jest dla niej koniecznością. Zajmij się również przygotowaniem pokoju dla malucha. Możesz mieć pewność, że będzie ci za to bardzo wdzięczna.
Wsparcie psychiczne
Równie ważne od wsparcia fizycznego, jest również wsparcie psychiczne. Będąc partnerem kobiety w ciąży zadbaj przede wszystkim o spokój. Twoja partnerka może mieć wahania nastroju, cieszyć się a chwilę później płakać. Zadbaj o to, by być spokojnym, nie reagować nerwowo i nie prowokować kłótni. Jeśli ma wątpliwości i obawy zapewnij ją, że nie jest w tym sama, ma najlepszą opiekę i wszystko się ułoży. Poza tym, niezależnie od tego co by się działo – może liczyć na twoje wsparcie. Kolejną kwestią jest jej zmieniające się ciało. Zapewniaj swoją ukochaną o tym, że nadal jest bardzo atrakcyjna, kobieca i pociągająca i nie unikaj czułości. Dzięki temu szybko poczuje się pewniej.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!