Ciąża to wyjątkowy czas w życiu zarówno kobiety, jak i mężczyzny, który ma zostać ojcem. Niestety, nie zawsze jest to okres radosnego oczekiwania. Zdarza się, że odmienna sytuacja, w jakiej się znajdujemy powoduje liczne konflikty i negatywnie wpływa na atmosferę w związku. Kłótnie w ciąży są częstym problemem, z którym boryka się wiele par. Z czego wynikają? Jak rozwiązywać konflikty i unikać kolejnych sporów? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Kłótnie w związku to normalne zjawisko. Nawet w bardzo silnych relacjach możemy mieć różne poglądy, przyzwyczajenia czy sposoby postępowania, które powodują sprzeczki. Często partnerzy kłócą się także o finanse czy sposób wychowywania dzieci. Nie ma w tym nic złego. Wprost przeciwnie. Dobrze poprowadzona kłótnia, w której unikamy wzajemnego ranienia się może pomóc oczyścić atmosferę w związku oraz rozładować nagromadzone emocje. Czasem jednak dzieje się tak, że zgodne do tej pory pary, w chwili zajścia przez kobietę w ciąży kłócą się praktycznie codziennie. Sytuacja ta jest trudna, negatywnie odbija się też na emocjach kobiety, która w tym wyjątkowym czasie powinna unikać stresu. Dlaczego tak jednak się dzieje?
Ciąża a kłótnie w związku
Kłótnie w ciąży mogą nasilać się z wielu przyczyn. Przede wszystkim ciąża oznacza nagłe zmiany w życiu zarówno kobiety, jak i mężczyzny, na które nie zawsze jesteśmy gotowi. Obawiając się odpowiedzialności, możemy odczuwać stres i lęk co sprawia, że jesteśmy skłonni wybuchać znacznie częściej, z pozornie błahych powodów. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Panowie często odczuwają także frustrację związaną z faktem, że czują się nieco odepchnięci na dalszy plan. Kobieta często skupia się głównie na sobie, swoim samopoczuciu oraz nienarodzonym dziecku. Często nie ma więc ochoty na chwile intymności, których z kolei potrzebuje jej partner. Wszystko to powoduje napięcie, które wymaga rozładowania. Kłótnia zdaje się wówczas jednym z najlepszych rozwiązań by wyrazić swoje odczucia. Warto mieć świadomość, że nie zawsze tak jest. Przede wszystkim kłótnia w ciąży naraża kobietę na stres, który może być szkodliwy dla rozwijającego się dziecka. Dodatkowo, bardzo często w czasie kłótni pojawiają się słowa i zarzuty, które zwyczajnie ranią, przez co partnerzy powoli oddalają się od siebie. Warto temu przeciwdziałać.
Kłótnie z mężem w ciąży – jak je złagodzić?
Jeśli coraz częściej zdarzają ci się kłótnie z mężem w ciąży warto zastanowić się jak temu zaradzić. Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy nie prowokujesz konfrontacji. Możesz to robić mimowolnie, o czym za chwilę. Jeśli masz do swojego partnera pretensje, nie podoba ci się jego zachowanie lub odczuwasz negatywne emocje postaraj się spojrzeć na nie na chłodno.
Poproś o rozmowę, wyłóż swoje racje jednak unikaj podniesionego głosu. Zamiast oskarżeń czy zarzutów lepiej mówić o swoich emocjach. Przykładowo, zamiast wybuchać “zarabiasz za mało pieniędzy!” powiedz “obawiam się, czy poradzimy sobie finansowo, zastanówmy się co możemy zrobić, by poprawić naszą sytuację”. O wiele łatwiej wówczas o konstruktywną rozmowę, za którą pójdą realne zmiany niż w przypadku dzikiej awantury, po której każde z małżonków jest obrażone na drugą stronę.
Poza tym musisz zrozumieć, że kłótnie z mężem w ciąży, które on prowokuje wynikać mogą z tego, że nie czuje się najlepiej. Zaaferowana ciążą lub zwyczajnie zmęczona możesz nie zauważyć, że oddalasz się od męża, unikasz bliskości i intymności, co powoduje u małżonka frustrację. Warto pamiętać, że wciąż poza bardzo ważną rolą przyszłej mamy pozostajesz kobietą i partnerką. Spróbujcie wraz mężem odbudować utraconą bliskość, znajdujcie dla siebie czas i spędzajcie go tylko we dwoje. To naprawdę ważne.
Dlaczego kobiety są bardziej kłótliwe w czasie ciąży?
Nie jest jednak tak, że kobieta ponosi odpowiedzialność za kłótnie w ciąży. Bardzo wiele konfliktów spowodowane jest tym, że panowie chcą, aby w okresie ciąży było “jak dawniej”. Tymczasem jest to niemożliwe. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że panie powodują kłótnie z mężem w ciąży w sposób niezależny od siebie.
Odpowiadają za to zmiany hormonalne, które powodują wahania nastrojów. To właśnie przez nie kobieta, która jeszcze pięć minut temu wydawała się być radosna może wybuchnąć płaczem i pretensjami. Warto to zrozumieć i czasami zwyczajnie odpuścić a ataków, które są w nas wymierzone, zwyczajnie nie brać do siebie.
Kolejnym powodem zwiększonej częstotliwości kłótni w związku w czasie ciąży może być również stan fizyczny kobiety. Bardzo wiele kobiet skarży się na liczne ciążowe dolegliwości takie jak mdłości, nieustanna senność, ból nóg czy pleców. Jeśli co dzień czujemy się źle nie trudno o wzrost poczucia irytacji, która znajduje ujście właśnie w kłótni.
Małżeńskie awantury często spowodowane są również zwyczajnym brakiem wsparcia i taktu. Wiele kobiet ogromnie przeżywa zmiany zachodzące w ich ciele. Często nie są w stanie ich do końca zaakceptować. W takiej sytuacji nieostrożny żart czy uwaga o urodzie może doprowadzić do prawdziwej awantury i wzajemnych pretensji.
Zrozum swoją kobietę!
Mając świadomość, jak bardzo zmienia się ciało kobiety oraz jej gospodarka hormonalna odpowiedzialny partner powinien zadbać o samopoczucie kobiety i starać się okazać wyrozumiałość względem jej reakcji i emocji.
Kłótnie w ciąży będą wybuchały znacznie rzadziej jeśli spróbujesz zachować stoicki spokój. Postaraj się zrezygnować z bezpośredniej konfrontacji, w sprawach błahych zastanów się, czy lepiej nie odpuścić. Czasem ustąpienie w drobnostkach jest lepsze od konfliktu, podczas którego może paść wiele przykrych słów.
Wspieraj swoją kobietę, chętnie rozmawiaj zarówno o swoich, jak i swoich uczuciach. Nie bój się rozmów jednak staraj się przeprowadzać je w spokojnej, pełnej szacunku i miłości atmosferze. Dzięki temu kobieta w ciąży poczuje się bezpieczna i będzie wiedziała, że może na ciebie liczyć. Takie poczucie bezpieczeństwa jest dla niej bardzo ważne i może sprawić, że kłótnie i pretensje będą pojawiały się znacznie rzadziej.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!