Niechęć do partnera w ciąży – skąd się bierze?

obrazona kobieta w ciazy na partnera

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który przedstawiany jest często jako czas radosnego oczekiwania. Warto jednak wiedzieć, że w tym okresie mogą pojawiać się również problemy dotyczące nie tylko zdrowia ale również relacji, jaką tworzymy z partnerem. Jednym z przemilczanych a bardzo poważnych trudności jest niechęć do partnera w ciąży, który odczuwa część kobiet w błogosławionym stanie. Z czego wynika? jak sobie z nim radzić?

Niechęć do partnera podczas ciąży – możliwe przyczyny

Jeśli w ciąży zaczynasz odczuwać niechęć do partnera – nie martw się i nie obwiniaj, nie jesteś w tym sama. Choć w oficjalnie przeprowadzanych badaniach nie znajdziemy zbyt wielu informacji na ten temat, ponieważ kobiety obawiają się dzielić takimi odczuciami to jednak na forach i portalach społecznościowych możesz spotkać wiele ciężarnych zmagających się z tym samym problemem.

Może mieć on wiele przyczyn. Pierwszą z nich są oczywiście zmiany hormonalne, które zachodzą w twoim organizmie. Mogą one doprowadzić do rozchwiania emocjonalnego, co jest całowicie normalne – jedna kobieta częściej odczuwa złość, inna płacze i często się wzrusza. Część kobiet zaś zaczyna dostrzegać u partnera wyłącznie negatywne cechy i odczuwać niechęć.

Kolejną przyczyną, która warto wziąć pod uwagę jest zawód relacją. Jeśli nie spełnia ona twoich oczekiwań i już przed ciążą zauważyłaś, że nie czujesz się w związku najlepiej, wszystkie odczuwane przez ciebie emocje wybuchną ze zwielokrotnioną siłą powodującą silne uczucie niechęci.
Czasem zdarza się również tak, że to partner jest odpowiedzialny za to, jakie emocje odczuwasz względem niego. Używki, lekkomyślne podejście do życia, zdrady lub flirty oraz kłamstwa sprawiają, że czujesz się źle. To całkowicie zrozumiałe.

Przeczytaj również  Wsparcia partnera w trakcie ciąży - dlaczego jest tak istotne?

Jak radzić sobie z niechęcią do męża podczas ciąży?

Kluczowe znaczenie w przypadku niechęci do partnera w ciąży ma określenie przyczyny problemu. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Zastanów się w jakich momentach żywisz niechęć, co cię irytuje i z czego wynikają twoje odczucia. Spisz to na kartce. Może wówczas okazać się, że wystarczy kilka niedużych zmian, byś poczuła się lepiej a twoje negatywne uczucia względem partnera minęły.

W większości przypadków jednak kobietą w ciąży targają zbyt silne emocje, nie jest w stanie samodzielnie przeanalizować sytuacji, w której się znalazła. Dlatego też warto być szczerym wobec partnera. Spróbuj zapewnić go o swoich uczuciach a jednocześnie przekaż jakie emocje odczuwasz obecnie. Wspólnie jesteście w stanie przełamać ten chwilowy kryzys. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z terapii dla par. Nie tylko skonfrontujecie swoje uczucia, ale również poznacie odczucia drugiej strony. Terapia pozwala odkryć prawdziwą przyczynę niechęci do partnera a tym samym skuteczniej ją przepracować i odblokować utraconą bliskość i wzajemne pozytywne emocje.

obrazona kobieta w ciazy

Jak czuje się odrzucany przez Ciebie mąż?

To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet zmagających się z takimi odczuciami. Początkowo mężczyźni, których dotyka ten problem są zdziwieni. Starają się jednak usprawiedliwiać zachowanie swoich partnerek. To najlepszy czas aby porozmawiać o problemie i poszukać pomocy. W późniejszym czasie odrzucony mężczyzna przestaje zabiegać o miłość i czułość, sam odsuwa się od swojej partnerki oraz obojętnieje. Słowem, im dłużej para zmaga się z problemem niechęci z jednej strony tym trudniej będzie później wyjść z kryzysu oraz dotrzeć do źródła problemu. Nie zwlekaj więc z mówieniem o swoich uczuciach. Jednocześnie zadbaj o to, by nie ranić partnera. To trudna rozmowa, która nie powinna opierać się na oskarżeniach.

Czy po porodzie niechęć do partnera zniknie?

Wiele pań ma nadzieję, że wszystko wróci do normy po porodzie. Warto jednak mieć świadomość, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Wynika to z wielu czynników. Wśród nich wymienić możemy między innymi trudy porodu czy wyczerpanie związane z opieką nad dzieckiem. To jednak nie wszystko. W czasie połogu mamy do czynienia z ogromną huśtawką hormonalną, która może wpływać jeszcze bardziej na nasze odczuwanie niechęci do partnera. Co więcej, dla wielu kobiet poród jest traumatycznym wydarzeniem, przez które jeszcze bardziej odsuwają się od partnera. Warto mieć tego świadomość i nie bać się korzystać z profesjonalnej pomocy. Terapia związkowa czy wizyty u psychologa mogą pomóc odkryć prawdziwą przyczynę problemu, którą wzmagają zmiany fizyczne.

Przeczytaj również  Rozwód a dziecko z innym partnerem - jak to wygląda?

kobieta w ciazy jest obrazona

A co z seksem?

Niechęć do partnera to często nie tylko odczuwanie irytacji gdy przebywa w pobliżu, ale również absolutny brak zainteresowania seksem. Czy oznacza to, że związek nie ma szans przetrwać a przyszła mama czerpać radości z bliskości? Na szczęście nie. Przede wszystkim warto pamiętać, żeby nie decydować się na seks z obowiązku czy nalegań partnera. Niechciany stosunek zamiast poprawić relację tylko jeszcze bardziej zniechęca kobietę do jej partnera. W tym przypadku również warto być szczerym i powiedzieć o swoich uczuciach. Może być to dla partnera przykrym a nawet szokującym doświadczeniem jednak jest konieczne.