Jak poprawnie czyścić psie uszy? Podpowiadamy

wilczur

Dla naszych czworonogów słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, zaraz obok węchu. Każdy właściciel powinien więc wiedzieć, jak dbać o zwierzęce przewody słuchowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku ras długowłosych oraz z oklapniętymi uszami. Istnieje zwiększone ryzyko stanów zapalnych – psy o długich i owłosionych uszach zbierają większe ilości zanieczyszczeń niż rasy krótkowłose.

Higiena uszu wzbudza jednak mieszane uczucia ze względu na to, że zbyt częste czyszczenie może doprowadzić do infekcji ze względu na usuwanie naturalnej bariery ochronnej. Przyjmuje się, że czyszczenia uszu nie powinno się przeprowadzać częściej niż raz na dwa tygodnie. Natomiast brak pielęgnacji tych okolic może sprawdzić się tylko u psów o krótkiej sierści lub ras ze stojącymi uszami. Należy jednak regularnie kontrolować stan uszu, a wszelkie niepokojące objawy skonsultować z weterynarzem.

Jak przeprowadzić czyszczenie uszu u psa?

Czyszczenie uszu może stanowić dla naszego pupila źródło stresu, zwłaszcza w sytuacji, gdy odpowiednio go do tego nie przygotujemy. Do tego zabiegu higienicznego oczywiście łatwiej jest przyzwyczaić szczeniaka – wystarczy, że podczas zabawy będziemy delikatnie dotykać lub głaskać okolice jego uszu. Starsze psy zazwyczaj potrzebują oswajania z pomocą smakołyków. Na czym ono polega?

Etap pierwszy – oswajanie czworonoga

Tak jak w przypadku szczeniaka, u dorosłych psów również delikatnie dotykamy okolice uszu, dodatkowo wykonując ruchy naśladujące te występujące podczas czyszczenia. W tym momencie dokładnie obserwujmy reakcję psa. Jeżeli zauważymy, że jest on niespokojny lub wręcz agresywny, to przerwijmy proces. Sama czynność powinna być krótka – aby nie wywoływać niepotrzebnego dyskomfortu – i zakończona nagrodą w postaci smakołyków.

Przeczytaj również  Dbanie o zdrowie psychiczne matek: przewodnik dla rodziców i specjalistów

maly pies

Wybór preparatu do higieny uszu

Jeżeli pies bez problemu pozwala nam na dotyk okolic uszu, to przechodzimy do kolejnego kroku. Sięgamy już po specjalistyczny preparat do higieny, który występuje w formie: żelu, płynu, pudru. Każdego rodzaju kosmetyk do higieny uszu oferuje nam hurtownia groomerska oraz sklep zoologiczny. Najczęściej tego typu preparaty niedostępne są na działach zwierzęcych w ogólnodostępnych supermarketach.

Żel i płyn w niewielkiej ilości aplikujemy na gazę – do drugiego ucha używamy nowej gazy, aby nie przenieść infekcji pomiędzy uszami. Jeżeli pod ręką nie mamy specjalistycznych kosmetyków, to możemy także skorzystać z roztworu soli fizjologicznej.

Unikajmy natomiast waty oraz z wacików kosmetycznych – ich włókna mogą pozostać w małżowinie usznej lub w przewodzie. Dobrym wyborem będą również specjalistyczne chusteczki nawilżające, które przeznaczone są wyłącznie do higieny uszu.

Właściwe czyszczenie

Jeżeli pies oswoił się z dotykiem, a my wybraliśmy już odpowiedni kosmetyk, to możemy przejść do wykonania właściwego zabiegu. Na początku wystarczy, że delikatnie przetrzemy zewnętrzną część uszu nasączoną gazą, a następnie psa nagrodzimy smakołykiem za posłuszeństwo. Taki krótki zabieg powtarzamy regularnie. Jeżeli nie będzie on stanowić już źródła stresu, to stopniowo zaczynamy go przedłużać. Nie zapominajmy oczywiście o smaczkach – to właśnie dzięki nim czyszczenie uszu będzie kojarzyć się z czymś pozytywnym.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, żeby za każdym razem przetrzeć ucho do sucha. Nie używajmy do tego patyczków higienicznych.

Niektóre preparaty, które wyposażone są w odpowiedni aplikator, możemy stosować poprzez bezpośrednie zakraplanie kanału słuchowego. Aplikator umieszczamy wewnątrz ucha – podnosimy je do góry – i wpuszczamy kilka kropel. Następnie ucho opuszczamy oraz delikatnie masujemy, aby odpowiednio rozprowadzić kosmetyk. Na końcu ucho wycieramy do sucha.

Przeczytaj również  Psi patrol - imiona bohaterów i pozostałych postaci

Jakie są objawy chorób uszu u psa?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, właściciel powinien regularnie kontrolować stan uszu swojego podopiecznego. Zwierzakom nie tylko zagrażają infekcje, stany zapalne, podrażnienia, ale także pasożyty, które zagnieżdżają się właśnie w przewodach słuchowych. Psie ucho stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów ze względu na to, że panuje tam podwyższona temperatura, a także wysoka wilgotność.

Zaalarmować powinny nas zwłaszcza takie objawy jak: zaczerwienienie i obrzęk w okolicy uszu, nieprzyjemny zapach, wzrost temperatury w obrębie uszu, skamlenie przy próbie dotyku. Dodatkowo pies może nienaturalnie ocierać głową o przedmioty (np. sofa, legowisko) lub często się drapać. Nie bagatelizujmy tych reakcji i nie próbujmy zwalczać ich samodzielnie poprzez czyszczenie uszu. Najlepiej, abyśmy od razu udali się do weterynarza, który przepisze specjalistyczne preparaty lecznicze oraz odpowiednio zajmie się przewodem słuchowym. Zwróćmy uwagę również na to, czy w uchu nie zalega ciemna woskowina oraz ciała obce. Kolor zdrowej skóry wewnątrz ucha powinien być różowy.

O czym świadczy kolor wydzieliny usznej?

Kolor wydzieliny usznej może nam wiele powiedzieć o stanie uszu czworonoga:

  • ciemna oraz sucha wydzielina świadczy i zakażeniu świerzbowcem,
  • ciemna, wilgotna, lepka wydzielina o nieprzyjemnym zapachu sugeruje występowanie drożdżaków,
  • żółta i lepka wydzielina to objaw zakażenia bakteryjnego.