Promocje

Kategorie


Proste metody aby uśpić niemowlę

Proste metody aby uśpić niemowlę

Nowonarodzone dzieci nie zawsze chcą zasnąć na życzenie rodziców. Czasami opiekunowie muszą poświecić sporo czasu, aby ukołysać maluszka do snu. Sprawa wygląda jeszcze poważniej, jeśli doda się do tego nocne pobudki i płacz. Taka sytuacja zazwyczaj powoduje niejednokrotne niewyspanie rodziców. Problemy z zaśnięciem mogą być uwarunkowane wieloma czynnikami. Czasami są związane z wysoka gorączką, kolkami albo głodem a czasami po prostu ze zwykłym przebudzeniem się. Jak zatem uśpić maleństwo, które po prostu przebudziło się w nocy, bo odczuwało głód albo miało kolkę?

Metoda Ferbera

Nazwa pochodzi od nazwiska doktora Richarda Ferbera, który specjalizuje się w zaburzeniach snu niemowląt i dzieci. Polega na opóźnionej reakcji rodziców na płacz dziecka. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, gdy maluch zaczyna płakać, opiekunowie reagują po upłynięciu 3 minut od momentu rozpoczęcia płaczu. Przy następnej takiej sytuacji, czas oczekiwania na reakcję się wydłuża do 5 minut, potem do 7, itd. Ta metoda znana jest również pod nazwą 3-5-7, gdzie każda liczba odpowiada minutom oczekiwania dziecka na reakcję rodziców.

Forma treningów, jaką aplikujemy dziecku nie tyczy się wyłącznie nocnego spania. Stosuje się ją również podczas drzemek w ciągu dnia. Zaleca się jej rozpoczęcie między 3-5 miesiącem życia. Dłuższe czekanie na reakcję ma skutkować w wypłakaniu się dziecka a także przyzwyczajeniu go do samodzielnego zasypiania. Ważne jest, aby reakcja rodzica na płacz nie trwała dłużej niż 2 minuty. Dlaczego? Głównym zadaniem opiekuna jest zbudowanie w świadomości dziecka, że rodzic jest obecny, ale niezbędny w zaśnięciu. Podejście jest dosyć kontrowersyjne, ale skuteczne. Pozytywne wyniki można zaobserwować już po kilku tygodniach stosowania. Niestety rodzice muszą się przygotować na głośniejszy płacz i odchodzenie od swojej pociechy nawet, gdy ono się nie uspokoiło.

Domowe sposoby na spokojny sen

Każdy rodzic ma świadomość, że nie wszystkie metody będą działały na każde dziecko. Jedne budzi się z powodu głodu i zasypia zaraz po najedzeniu się a inne wymaga dłuższych zabiegów rodziców. Wyłączając oczywiste powody płaczliwych pobudek, można wyodrębnić uniwersalne metody, które sprawdzają się dla większości dzieci.

  1. Wyciszenie po dniu pełnym wrażeń – czasami maluch nie chce zasnąć, ponieważ doświadczył wielu nowych wrażeń w ciągu dnia. Spacer do parku czy wizyta znajomych sprawia, że dziecku jest dostarczana porcja wrażeń, obrazów czy dźwięków, które mózg maluszka musi posegregować. Dobrym sposobem na wyciszenie otoczenia i zachęcenie dziecka do drzemki jest kąpiel i masaż. Woda otula dziecko i uspokaja. Warto również w miarę możliwości przyciemnić pokój, w którym śpi niemowlak.
  2. Otulać, otulać i jeszcze raz otulać – otulanie ciasnym kocykiem lub stosowanie specjalnych kokonów jest świetną metodą na zaśnięcie. Ograniczenie przestrzeni ma swoje przełożenie na wyobrażenie niemowlaka o otoczeniu. Sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne jak w łonie matki. Oprócz otulacza można zastosować rożek albo chustę, w której można włożyć dziecko, gdy idziemy na spacer. Takie przydatne akcesoria często można kupić przygotowując podstawowe rzeczy przed porodem. Wyprawka dla dziecka jest do tego świetną okazją.
  3. Śpiewanie, nucenie i kołysanie – istnieją różne metody, które są uniwersalne i praktyczne w zastosowaniu dla dzieci, które mają problemy ze spaniem. Każde dziecko lubi co innego – niektóre wolą nucenie przez tatę a na inne działają kołysanie i ciche mówienie przez mamę.
  4. Zastosowanie specjalnych rzeczy z efektem „białego szumu”- bardzo popularna metoda polega na puszczeniu dziecko do snu, dźwięków o całkowicie płaskim widmie. Najprościej mówiąc, takie sygnały służą do maskowania dźwięków w tle. Od praktycznego punktu widzenia, takie dźwięki zagłuszają wszystko, co nie pozwala zasnąć. Niektórzy rodzice stosują nagrania w postaci działającej suszarki, pralki czy szalejącej zamieci.
  5. Delikatność to klucz do sukcesu – nie można zapomnieć o delikatnym odkładaniu dziecka do łóżeczka. Jeśli maluch zaśnie na rękach, trzeba ostrożnie zmienić pozycję i umieścić maleństwo na materacu.
  6. Stały plan dnia – stopniowe przyzwyczajanie dziecka do stałych nawyków wpływa pozytywnie na wyrobienie odpowiednich godzin snu.

Trzeba pamiętać, że każde maleństwo jest inne. Jeśli nie wiemy, co stosować, warto zastosować metodę prób i błędów.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Scroll