Promocje

Kategorie


Wybór wózka

Wybór wózka

Planując zakupy dla niemowlaka warto poważnie zastanowić się nad wyborem wózka. Jest to jeden z najdroższych elementów na liście zakupowej, ale też i jedna z niewielu rzeczy, które będą nam służyć codziennie, przez długie miesiące.

 

Na początek na pewno przyda się głęboki wózek z gondolą. Przez pierwsze tygodnie maleństwo będzie z niego korzystać w pozycji leżącej, ale warto wybrać model z regulowanym dnem i pasami bezpieczeństwa. Dziecko szybko robi się ciekawe otoczenia i zadziera główkę oraz próbuje się podnosić. Aby nie nadwyrężyło sobie kręgosłupa regulujemy dno– dziecko można ułożyć w pozycji półleżącej, a potem nawet siedzącej.

 

Zatem jaką gondolę wybrać ?

Powinna mieć minimum 70-80 centymetrów długości. To ważne szczególnie w zimnych miesiącach, kiedy niemowlę w wózku podróżuje ubrane w kombinezon, przykryte kołderką lub kocem. Latem natomiast niezbędna jest cyrkulacja powietrza, dlatego potrzebne będzie nam okienko w budce wózka, które można odsłonić i w ten sposób zapewnić odpowiednią wentylację. Na rynku pojawiły się modele, w których budkę można przełożyć o 180 stopni. Jest to niezwykle przydatne gdy słońce świeci wprost na twarz maluszka powodując dyskomfort.

Dodatkową zaletę stanowi zdejmowana tapicerka.Warto zwrócić uwagę czy wybrana przez nas gondola takową posiada. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż każdy wózek od czasu do czasu należy wyprać lub wyczyścić. Dodatkowo niektóre modele posiadają specjalne uchwyty do przenoszenia gondoli. To niezwykle wygodne rozwiązanie umożliwia wniesienie jej po schodach czy wykorzystanie w roliłóżeczka turystycznego.

 

Coraz częściej wybierany przez rodziców jest wózek wielofunkcyjny.

Jest to zestaw wózków głębokich i spacerowych, czyli 2 w 1 lub dodatkowo w komplecie z fotelikiem samochodowym - 3 w 1. Rodzice decydują się na to rozwiązanie, gdyż jest korzystne finansowo. Tego typu wózek łatwo dostosować do potrzeb dziecka, po prostu rośnie razem z nim. Najważniejszy w wielofunkcyjnych kompletach jest stelaż, który jest dopasowany do gondoli, spacerówki i pierwszego fotelika samochodowego.

 

Spacerówki w takich zestawach są wygodne i dużych rozmiarów. Świetnie sprawdzają się dla siedzącego dziecka. Warto wybrać wózekze stelażem wpinanymw obie strony tzn. tak by dziecko mogło być zwrócone twarzą do rodzica lub przodem do kierunku jazdy.

Decydując się na wózek z fotelikiem samochodowym musimy pamiętać, że z samego fotelika będziemy mogli korzystać dopóki dzieckobędzie ważyć poniżej 13 kilogramów. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, upewnijmy się czy pasuje do naszego samochodu, a przypinanie pasami jest praktyczne. Warto też sprawdzić czy w pełni zapewnia dziecku bezpieczeństwo.

 

Fotelik przypięty do stelaża to wygodne rozwiązanie na krótkie zakupy, czy przejście z autado budynku. Nie nadaje się jednak na długie spacery lub wielogodzinne wypady poza domem. Dziecku będzie po prostu niewygodnie.

 

Jeśli jesteście rodziną wielodzietną, wówczas warto pomyśleć o wózku dla rodzeństwa. A cóż to takiego? Otóż są to wózki ze specjalnym stelażem łączącym gondolę z wózkiem spacerowym, co niezwykle ułatwia rodzicom poruszanie się z dwójką dzieci. Każdy rodzic wie, że starszaki, które zdążyły polubić samodzielne spacerowanie, obserwując niemowlaka podróżującego w wózku, również chcą być wożone. Dlatego wiele modeli posiada możliwość dołączenia specjalnego podestu, na którym można przewozić starsze rodzeństwo – mowa tu o4-5 latkach.

Stelaż wózka

Jak już zapewne zdążyliście się zorientować słowem kluczowym przy wyborze wózka jest stelaż, bo na nim montujemy pozostałe elementy. Jaki powinien być by sprostał naszym wymaganiom? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany, wagę oraz stabilność.

Obecnie dostępne są lekkie, składane stelaże aluminiowe oraz cięższe, ale stabilniejsze modele stalowe. Wybierając wózek, warto zastanowić się, czy będziemy z nim często podróżować samochodem lub wnosić po schodach. Jeśli tak, wówczas na pewno wybór powinien paść na lżejszystelaż. Konstrukcja ramy może być - krzyżakowa przypomina wówczas znak „X” lub teleskopowa odwrócony znak „Y”. Plusem pierwszego z nich jest miękkie zawieszenie, zaś minusem są spore rozmiary. Zazwyczaj występuje w modelach klasycznych lub stylizowanych na „retro”.

Natomiast stelaż teleskopowy po złożeniu zajmuje niewiele miejsca oraznadaje wózkowi lekki i nowoczesny wygląd . W modelach „Y” możemy spotkać się z przekładanymi rączkami, które pozwalają na samodzielnie ustawianie siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Koła wózka

A skoro o jeździe mowa – nie bez znaczenia są koła wózka. Stanowią o komforcie dziecka podczas jazdy oraz osoby prowadzącej wózek.

Obecnie mamy do wyboru koła pompowane i piankowe. Pierwsze z nich niezwykle skutecznie amortyzują wstrząsy, co ma ogromne znaczenie na nierównych chodnikach. Znacznie łatwiej również wjeżdża się nimi na wysokie krawężniki. Jednak może się zdarzyć, że przebijemy taką oponę, no i co jakiś czas musimy takie koła dopompować. Alternatywę stanowią koła piankowe, dziś również stosowane praktycznie w każdych warunkach. Nie przebijemy ich, nie musimy pompować, jednak komfort jest znacznie gorszy i odczujemy zarówno my, jak i dziecko wszystkie wstrząsy. Przy okazji warto przyjrzeć się, czy w wybranym przez nas modelu są skrętne koła. O wiele łatwiej manewruje się wózkiem o skrętnych kołach na przykład w sklepie.

Ostatnio bardzo popularne są wózki trójkołowe. Takie modele wyglądają bardzo nowocześnie, są znacznie zwrotniejsze i lżejsze. Ponadto łatwiej zmieścić je w mieszkaniu, czy spakować do bagażnika. Trójkołowe wózki na pompowanych kołach, wyposażone dodatkowo w ręczny hamulec na kierownicy to propozycja dla rodziców uprawiających sport. Idealnie sprawdzają się podczas joggingu czy licznych spacerów.

Dla komfortu jazdy ważna jest oczywiście odpowiednia amortyzacja wózka. Odpowiednio dobrana łagodzi wstrząsy i pozwala bujać wózkiem na boki. W tradycyjnych modelach najczęściej stosowana jest amortyzacja paskowa, której podstawę stanowią skórzane paski. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się na nierównych powierzchniach i wówczas gdy zamierzamy w wózku kołysać niemowlaka do snu.

Gdy w roli amortyzatorów występują sprężyny najlepiej sprawdzają się na twardej i równej nawierzchni ,wprawdzie możemy kołysać wózkiem, ale wyłączniew przód i w tył. Producenci wózków wykorzystują również do amortyzacji wstrząsów tzw. konstrukcje wahaczowe. Wózki te charakteryzuje spora sztywność, co jest bardzo odczuwalne na nierównym podłożu.

 

Na koniec oczywiście koniecznie sprawdźmy atesty bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami produkty przeznaczone dla małych dzieci muszą posiadać gwarancję bezpieczeństwa. Dotyczy to także wózków. Najczęściej informacja o atestach umieszczona jest na specjalnych metkach i naklejkach na produkcie. W razie wątpliwości skontaktujcie się z producentem lub dystrybutorem wózka.

 

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze wózka sprawdźcie, co znajduje się w jego wyposażeniu. Ważną rzeczą są dodatkowe akcesoria moskitiera, folia przeciwdeszczowa, czy torba dla mamy. Ale wszystkie te dodatki ma na półkach dobry sklep dla dzieci. Wybór obecnie jest przeogromny i nie warto uzależniać decyzji od gadżetów. Kupując wózek pamiętajmy o śpiworku na chłodniejsze dni i parasolce Iub specjalnym żaglu przeciwsłonecznym. A zanim podejmiecie ostateczną decyzję, popytajcie znajomych za co lubią swoje wózki i co chcieliby w nich zmienić. To najlepsze źródło informacji.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Scroll